لینک های دسترسی

Breaking News

ائتلاف جمعیت و جنبش برای مبارزه مشترک در شمال


جنبش و جمعیت گذشتۀ پر تنش و مملو از خشونت داشتند
جنبش و جمعیت گذشتۀ پر تنش و مملو از خشونت داشتند

عبدالرشید دوستم معاون رئیس جمهور افغانستان از مردم خواسته است تا بر ضد مخالفین مسلح دولت با قیام کنندگان یکجا شوند.

جنبش ملی اسلامی به رهبری عبدالرشید دوستم٬ معاون اول ریاست جمهوری افغانستان و جمعیت اسلامی که عطامحمد نور٬ سرپرست ولایت بلخ٬ ریاست اجرایی آنرا به عهده دارد در یک رویکرد تازه با هم یکجا شده اند تا بر ضد مخالفین مشترک شان - طالبان مسلح و داعش - بجنگند.

فرماندهان محلی هر دو حزب نخست با عطامحمد نور دیدند و سپس طرح ائتلاف شان را به عبدالرشید دوستم ارائه کردند.

آقای دوستم روز یکشنبه در صفحه رسمی فیسبوک اش نوشت که پس از دیدار با نمایندگان و متنفذین ولایت فاریاب "از توافقات حاصله میان احزاب جمعیت اسلامی افغانستان و جنبش ملی اسلامی افغانستان در شمال کشور به منظور دفاع در برابر دشمنان صلح و آرامش مردم ما" خوشنود است.

پیشتر از این٬ آقای نور در صفحه رسمی فیسبوک اش نوشته بود "من از اتحاد احزاب جمعيت اسلامى و جنبش اسلامى در فارياب نهايت خرسندم و آنرا بسترى براى صلح و امنيت و پيام خوبى براى مردم فارياب ميدانم".

عطا محمد نور ائتلاف جنبش و جمعیت را فصل تازهء خوانده است
عطا محمد نور ائتلاف جنبش و جمعیت را فصل تازهء خوانده است

قیام کنندگان

با وجود ائتلاف نیروهای جنبش و جمعیت در شمال٬ آقای دوستم گفته است که به شدت مخالف ملیشه سازی و به کارگیری این گونه نیروها برای تامین امنیت است.

با آن که آقای دوستم ننوشته است که نیروهای جنبش وجمعیت اسلامی در چگونه تشکیلاتی در برابر دشمنان شان خواهند رزمید اما گفته است که "نقش مردم ما در شکلگیری دولت کنونی در کشور مبرهن و روشن است این واقعیت را نمی توان کتمان کرد".

معاون رئیس جمهور افغانستان همچنان از مردم در شمال کشور خواسته است که با قیام کنندگانی که بر ضد پیکارجویان طالب و داعش بپا خاسته اند٬ بپیوندند.

ائتلاف جنبش و جمعیت اسلامی ظاهراْ در واکنش به آنچه گسترش جنگ طالبان به شمال کشور خوانده می شود٬ به میان آمده است.

جنگجویان طالبان در این اواخر بخش هایی از ولایات کندز٬ بلخ٬ بدخشان٬‌ تخار و فاریاب را آماج حملات شان قرار داده اند که در تازه ترین مورد آن گروه روز شنبه ولسوالی چهاردرۀ ولایت کندز را تصرف کردند.

XS
SM
MD
LG