لینک های دسترسی

Breaking News

وداع با مادروطن؛ ده‌ها سیک افغان کشورشان را به مقصد هند ترک کردند


عکس آرشیف
عکس آرشیف

ده‌ها شهروند سیک افغانستان، که پس از مسلط شدن طالبان بر آن کشور، عرصه بر آنان بیشتر از پیش تنگ شده است، کشورشان را ترک کرده و رهسپار هند شدند.

حدود ۳۰ شهروند سیک افغان، به شمول مردان، زنان و کودکان، ناوقت چهارشنبه سوم اگست (۱۲ اسد) در یک پرواز شرکت هوایی کام ایر به دهلی جدید رسیدند.

اقلیت سیک افغانستان، مانند دیگر اقلیت‌ها در آن کشور، همواره هدف حملات خشونت‌بار قرار گرفته است.

مهیندر سینگ، سیک افغان که به تازگی وارد هند شده است به خبرگزاری رویترز گفت: "افزون بر اینکه طالبان در افغانستان حاکم اند، گروه‌های دیگر تندرو در آنجا است که در صدد تسخیر کشور اند. در زمان اشرف غنی [رییس جمهور پیشین] وضعیت همین گونه بود و حال نیز چنین است. این گروه‌های تندرو در صدد بدنام کردن حکومت اند. آنان سیک‌ها و پیروان دیگر مذاهب را هدف می‌گیرند."

منموهن سینگ، شهروند دیگر سیک افغان نیز ضمن شکایت از حملات بر این اقلیت در افغانستان گفت: "مردم در افغانستان بیچاره شده اند...معابد سیک‌ها تخریب می‌شود."

در تازه ترین مورد، حملۀ شاخۀ خراسان گروه داعش بر معبد سیک‌ها در کابل به تاریخ ۱۸ جون (۲۸ جوزا) سبب کشته شدن دو نفر و زخمی شدن هفت نفر دیگر شد.

پیش از مسلط شدن طالبان بر افغانستان حدود ۳۰۰ خانوادۀ سیک در افغانستان باقی‌مانده بود، اما در پی حملات اخیر بر این اقلیت در افغانستان، هند در زمینۀ تخلیۀ آنان ابراز آمادگی کرد.

رسانه‌های هندی گزارش داده اند که هنوز هم ۱۱۰ شهروند سیک در افغانستان باقی مانده اند و در حال حاضر ۶۱ درخواست ویزۀ الکترونیک آنان در ادارات مربوطۀ حکومت هند زیر کار است.

در تهیه این مطلب از گزارش خبرگزاری رویترز استفاده شده است.

XS
SM
MD
LG