لینک های دسترسی

Breaking News

خشکسالی در افغانستان و 'ازدواج کودکان در بدل پول'


(عکس از آرشیف)

اداره حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) گفته است که خشکسالی‌ در افغانستان سبب شده تا خانواده‌ های افغان کودکان شان را در بدل پول، به ازدواج سوق بدهند.

این اداره می گوید که بین ماه جولای تا اکتوبر سال جاری میلادی، ۱۵۵ دختر زیر سن به دلیل مشکلات اقتصادی خانواده‌ هایشان نامزد شده و یا به شوهر داده شده اند.

این آمار در حالی منتشر می‌ شود که سازمان ملل متحد گفته است افغانستان با بدترین خشکسالی طی چند دهه اخیر روبرو می باشد.

این سازمان گفته که خشکسالی سبب شده تا ده ها هزار افغان خانه های شان را ترک کنند.

سازمان غذا و زراعت ملل متحد می گوید که افغان های ساکن در مناطق خشکسالی زده، مجبور اند روزانه کمتر از سه وعده غذا بخورند و برای زنده ماندن، مواشی و حیوانات شان را بفروشند و یا هم برای دریافت کمک های بشردوستانه به شهر ها بروند.

'ضمانت مالی'

یونیسف، امروز (سه شنبه، ۶ قوس) گفت که تنها امسال حدود ۲۲۳ هزار افغان در ولایت های هرات، بادغیس و غور به دلیل خشکسالی خانه ها و قریه هایشان را ترک کرده اند.

اداره حمایت از کودکان ملل متحد می گوید که برخی افغان های ساکن در مناطق خشکسالی زده، به خاطر زنده ماندن، مجبور شده اند کودکان شان را در بدل دریافت پول (طویانه/جهیزیه) به شوهر بدهند.

خشک‌سالی در افغانستان
خشک‌سالی در افغانستان

​الیسن پارکر، سخنگوی این اداره گفت که خشکسالی در افغانستان سبب شده تا کودکان افغان به "ضمانت مالی" برای خانواده های شان مبدل شوند.

سازمان ملل متحد گفته است که بسیاری از افغان های ساکن در مناطق خشکسالی زده به خاطر خریداری مواد غذایی، پرداخت مصارف صحی و هزینه های رفت و آمد، پول قرض گرفته بودند و اکنون برای پرداخت آن، کودکان شان را در بدل دریافت پول به شوهر می دهند.

سازمان امدادرسان ورلد ویژن (World Vision) گزارش داده که نیمی از خانواده های را که در ماه سپتمبر امسال در ولایت بادغیس بررسی کرده به این سازمان گفته اند که ازدواج کودکان زیر سن این خانواده ها تنها راه برای خریداری مواد غذایی در جریان خشکسالی برای آنان بوده است.

خبرگزاری رویترز گزارش داده که حدود ۱۱ میلیون افغان، یعنی نیمی از جمعیت مناطق روستایی افغانستان، تا ماه فبروری سال ۲۰۱۹ با "عدم مصؤونیت شدید غذایی" روبرو خواهند بود.

ملل متحد همچنین گفت برعلاوه افغان های که در اثر خشکسالی از خانه های شان بیجا شده اند، جنگ جاری بین نیروهای دولتی افغانستان و گروه های مسلح مخالف دولت به شمول گروه طالبان سبب بیجا شدن حد اقل ۲۸۲ هزار افغان دیگر از خانه های شان در سال جاری میلادی شده است.

XS
SM
MD
LG