لینک های دسترسی

Breaking News

باستان‌شناسان در تلاش استشمام 'رایحۀ مصر باستان' استند


یک گروه از پژوهشگران و باستان‌شناسان علاقه‌مند به مصر که در حال تحقیق در مورد تاریخ تمدن مصر باستان اند، به دنبال یافتن رایحۀ مصر باستان استند.

این تیم پژوهشی به رهبری "دورا گولد اسمیت" از دانشگاه آزاد برلین، در تلاش است تا تجربیات و سوژه‌های زندگی فراعنه را از راه بینی آنان و رایحه‌ای که استشمام می‌کردند، تعریف کنند.

بو یک محرک قوی است و تا حد زیادی به فعالیت‌‌های بصری و ذهنی کمک می‌کند. باستان شناسان در حال تجزیه و تحلیل آثار باستانی مثل اشیای تزیینی، ابزار و تجهیزات آشپزی، و سایر اقلام اند تا دریابند که مردم تمدن باستانی مصر، چگونه جهان را از راه بویایی درک می‌کردند.

خانم گولد اسمیت اشاره می کند که ایده مشاهده تمدن باستانی در مصر از راه حواس، به خصوص حس بویایی، "برای مدت طولانی تا حدودی غیرحرفه‌ای" تلقی می‌شد، اما این باستان شناس ۳۴ ساله با شکستن این تابو، اکنون این کار را به 'حرفۀ زندگی خود' تبدیل کرده است.

به گزارش ساینس نیوز، خانم گ.لد اسمیت گفت: "منابع مکتوب نشان می‌دهند که مصریان باستان در دنیای غنی از رایحه و بو زندگی می کردند."

او توضیح داد که طیف گسترده‌ای از اشیا وجود دارند - عطرهای مخصوص بدن، ظرف‌های نگهداری عود یا چوب‌های معطر، مجسمه‌های خدایان، روغن‌ها، و بسیاری اقلام دیگر - که جامعه مصر باستان را از دیدگاه و چشم‌اندازی بسیار تازه به تصویر می‌کشد.

بسیاری از اسناد و مدارک هیروگلیف مصر باستان [خط مرسوم در آثار مکتوب زمان باستان مصر] دستور تهیه چندین عطر که برخی از آنها به عنوان دارو استفاده می شدند، را در بردارند.

یکی از زیرمجموعه های این پژوهش، مطالعه جداگانه بر روی بوی عطری است که کلیوپاترای هفتم از آن استفاده می‌کرد.

XS
SM
MD
LG