لینک های دسترسی

Breaking News

زلزله در ایران دست کم پنج کشته و ۹۰ زخمی برجا گذاشت


زلزله در جنوب ایران

رسانه های دولتی ایران گزارش داده اند که در اثر یک زلزلهٔ قوی صبح وقت شنبه دوم جولای‌‌ (۱۱ سرطان) در جنوب آن کشور دست کم پنج نفر جان باختند.

ایرنا، خبرگزاری رسمی ایران، گزارش داده است که در این زلزله که صبح وقت شنبه به وقت محل رخ داد تعدادی هم زخمی شده اند.

مجتبی خالدی سخنگوی حالت اضطراری به تلویزیون دولتی گفت:"هشتاد و چهار نفر زخمی شدند که از این تعداد فقط ۱۵ نفر برای تداوی در شفاخانه بستری استند."

اما خبرگزاری فرانس پرس گزارش داده است که در اثر این زلزله دست کم ۹۰ نفر زخمی شده اند.

ادارهٔ سروی جیولوژی ایالات متحده گفته است که این زلزله که شدت آن شش درجهٔ ریشتر بود، در ۱۰۰ کیلومتری شهر بندر عباس ولایت هرمزگان رخ داد. یک دقیقه قبل از این زلزله، زمین لرزهٔ دیگر که شدت آن ۵.۷ درجه ریشتر بود، این منطقه را تکان داد.

خبرگزاری ایرنا از قول مهدی دوستی، والی ولایت هرمزگان، گزارش داده است که در این زمین لرزه پنج نفر کشته شدند و ۱۹ نفر دیگر زخمی شده اند.

دوستی گفته است که قریهٔ موسوم به "سایه خوش" بیشترین خسارات ناشی از این زلزله را متحمل شده است، زیرا این منطقه در نزدیکی مرکز زلزله موقعیت دارد.

در همین حال، رییس هلال احمر هرمزگان گفته است که "قریه سایه‌خوش با بیش از ۳۰۰ خانوده، کانون اصلی زمین‌لرزه بوده که بیشترین خسارت‌ها برای همین منطقه است."

ولایت هرمزگان در نومبر ۲۰۲۱ نیز شاهد دو زلزله پیهم—۶.۳ و ۶.۴ درجهٔ ریشتر —بود که در اثر آن، یک نفر جان باخت.

ایران از لحاظ جغرافیایی در موقیعتی قرار دارد که زلزله خیز است. مرگبار ترین زلزله در سال ۱۹۹۰ میلادی در ایران زخ داد که شدت آن ۷.۴ درجهٔ ریشتر بود. در آن زلزله که شمال ایران رخ داد، ۴۰ هزار نفر جان باختند؛ ۳۰۰ هزار نفر زخمی شدند و ۵۰۰ هزار نفر دیگر خانه های شان را ا ز دست دادند.

XS
SM
MD
LG