لینک های دسترسی

Breaking News

زاخیلوال، پاکستان را به نقض تعهدات سازمان ایکو متهم کرد


افغانستان، پاکستان، ایران، اوزبیکستان، تاجیکستان، قرغیزستان، آزربایجان، ترکمنستان، قزاقستان، و ترکیه عضو سازمان ایکو اند

حضرت عمر زاخیلوال، سفیر افغانستان در پاکستان، گفته است که مسدود ساختن معابر سرحدی میان پاکستان و افغانستان از سوی اسلام آباد، مغایر تعهدات سازمان همکاری اقتصادی یا ایکو می باشد.

آقای زاخیلوال این سخنان را امروز در نشست سران کشورهای عضو سازمان ایکو در اسلام آباد بیان داشت.

در این نشست، نواز شریف، صدراعظم پاکستان بر گسترش پیوند های تجارتی میان کشورهای منطقه تاکید ورزید و گفت "میخواهیم بر اتصال گسترده تر و پیوند های تجاری در میان کشور های ما تمرکز داشته باشیم تا باشد که برای مردم حوزۀ ایکو، ترقی را به ارمغان آریم."

اما آقای زاخیلوال در اشاره به مسدود ماندن معابر سرحدی کشورش با پاکستان و در واکنش به سخنان صدراعظم آن کشور گفت " اگر به ایجاد موانع در راه تجارت، ترانزیت، و عبور مرور مردم ادامه داده شود، نمیتوان سخن از اتصال منطقوی زد.»

حضرت عمر زاخیلوال همچنان اضافه کرد که "سرحدات با پاکستان، از حدود دو هفته بدینسو، مسدود مانده اند و باعث مشکلات فراوانی برای مردم عام، و زیان تاجران در هر دو طرف شده است" و از پاکستان خواست تا معابر سرحدی میان دوکشور را دوباره بگشاید.

نشست سران کشور های عضو سازمان همکاری اقتصادی یا ایکو، امروز در شهر اسلام آباد پاکستان برگزار شد
نشست سران کشور های عضو سازمان همکاری اقتصادی یا ایکو، امروز در شهر اسلام آباد پاکستان برگزار شد

مقامات حکومت پاکستان، نشست سران دول عضو ایکو یا سازمان همکاری اقتصادی را، فرصتی خواندند که نشان دهند گویا کشور شان از صحنۀ بین المللی منزوی شده نمی تواند.

سال گذشته، پس از آن که افغانستان و هند، اشتراک در نشست مهم منطقوی سارک در پاکستان را تحریم کردند، پاکستان مجبور شد آن نشست را لغو کند.

این بار با آن که سرانی مثل رجیب طیب اردغان، رئیس جمهور ترکیه، و حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، برای اشتراک در نشست ایکو به پاکستان سفر کردند، اما عدم حضور رئیس جمهور غنی، یا دیگر مقام بلندرتبۀ حکومت افغانستان در آن، بازهم بیانگر تداوم تنش های منطقوی میباشد.

در سازمان همکاری منطقوی یا ایکو، کشور های أفغانستان، پاکستان، ایران، ازبکستان، تاجکستان، قرغزستان، آزربایجان، ترکمنستان، قزاقستان، و ترکیه عضویت دارند، و از چین، سازمان ملل متحد، و سازمان همکاری اسلامی نیز به حیث ناظر در آن دعوت شده است.

XS
SM
MD
LG