لینک های دسترسی

Breaking News

زنان جوان - راه پرپیج و خم سیاست و نقش رسانه های اجتماعی


در تازه ترین انتخابات درون حزبی و مقدماتی ایالات متحده، الکزندریا اوکسیا-کورتز، از حزب دموکرات، به عنوان سوسیالیست دموکرات در ایالت نیویارک توانست به عنوان جوان ترین کاندید زن، رقیب سرسخت خود - جویی کرولی، سناتور با تجربۀ دموکرات، را شکست دهد.

باوجودیکه از لحاظ مالی مبارزات انتخاباتی سناتور کرولی، ١٠ برابر مبارزات انتخاباتی خانم اوکسیا-کورتز از حمایت برخوردار بود، اما اوکسیا کورتز ۲۸ ساله، اولین کاندیدی است که در ۱۴ سال گذشته سناتور قدرتمندی چون جویی کرولی را به چالش می کشاند.

الکزندریا اوکسیا-کورتز کیست؟

خانم اوکسیا-کورتز درخانواده ای کارگر، که مادرش اصالتاً ازپورتریکو و پدرش از برانکس جنوبی است بزرگ شده و از رشته اقتصاد و روابط بین الملل از پوهنتون بوستون فارغ التحصیل شده است.

زندگی سخت و مشقت بار کودکی و نوجوانی، خانم اوکسیا-کورتز را برای این چنین رقابتی آماده ساخته بود. او در نوجوانی، پدرش را از دست داد. خانواده اش با مشکلات مالی و قرضه های زیاد دست و پنجه نرم میکرد و برای کمک به این وضعیت در رستوران ها و کلب ها با معاش اندک مجبور به کار کردن شد و هنوز هم در حال پرداخت قرضه های دانشجویی اش است.

اما اینکه این دختر جوان توانست رقیب سرسخت و قدرتمندی چون جویی کرولی را شکست دهد، نمی توان از نقش آشکار رسانه های اجتماعی و حمایت فعالان جوان چشم پوشی کرد.

خانم اوکسیا-کورتز در انتخابات سال ۲۰۱۶ با تیم برنی سندرز همکار بود، اما در کمپاین انتخاباتی اش با نشر ویدویی و طرح این سوال " آیا زنانی شبیه من نباید دولت را اداره کنند؟" اذهان رای دهنده گان را به فکر کردن وا داشت.

این اقتصاد دان جوان، در این ویدیو رقابت انتخاباتی را رقابت میان مردم و پول می خواند و بیان می کند که او "مردم را انتخاب کرده است و گروه رقیب پول را." خانم اوکسیا-کورتز به موضوع بیمه مراقبت های صحی همگانی، رایگان شدن مصارف کالج های دولتی و اصلاحات در جزای کیفری پرداخته است.همچنان او در پیام خود از مردم خواسته بود، رای بدهید تا نیویارک مکانی برای همه باشد.

در افغانستان زنان در دهه ۷۰ میلادی در پارلمان و کابینه حضور داشتند اما تغییرات سیاسی و جنگ های داخلی روزنۀ فعالیت زنان را بست تا اینکه ۱۷ سال قبل زنان و دختران دوباره وارد عرصه اجتماعی و سیاسی شدند.

دختران و زنان زیادی برای انتخابات پیش روی پارلمانی در افغانستان، خود را کاندید کرده اند و شاید شیوۀ مبارزۀ انتخاباتی خانم اوکسیا-کورتز بتواند الهام بخش زنان جوان افغانستان باشد، اما کارشناسان امور سیاسی و اجتماعی به این باور اند که مشکلات فرا روی زنان افغانستان در آن جامعه ای سنتی، با توجه به افراد زور گو و مسلح و فساد گسترده، به مراتب متفاوت تر و دشوار تر از مشکلات زنان در ایالات متحده می باشد.

XS
SM
MD
LG