لینک های دسترسی

Breaking News

بایدن پس از تایید پیروزی‌اش از سوی الکتورل کالج: دموکراسی چیره شد


پس از آنکه الکتورل کالج یا هیات انتخاب کنندۀ رییس جمهور، پیروزی جو بایدن را در انتخابات ریاست جمهوری سوم نومبر امریکا رسماً تایید کرد، آقای بایدن در یک سخنرانی گفت: "در نبرد برای روح امریکا، دموکراسی چیره شد".

آقای بایدن شام دوشنبه ۱۴ دسمبر (۲۴ قوس) خطاب به مردم امریکا گفت که زمان "اتحاد و التیام بخشی" فرا رسیده است. او برای نخستین بار تلاش دونالد ترمپ برای به چالش کشیدن نتایج انتخابات را محکوم و آن را "تهاجم غیرمنتظره بر دموکراسی" عنوان کرد.

آقای ترمپ که تا هنوز هم پیروزی بایدن و شکست خود را در انتخابات نپذیرفته است، بدون ارایۀ مدارک و شواهد ادعا کرده است که به سود جو بایدن در انتخابات تقلب شده است.

رییس جمهور منتخب ایالات متحده در این سخنرانی از شهر ویلمنگتن ایالت دلاویر گفت: "ما مردم رای دادیم، باور به نهادهای برگزار کننده و تمامیت انتخابات مان پابرجا است."

هیات ۵۳۸ عضوی انتخاب کنندۀ رییس جمهور، روز دوشنبه با ۳۰۶ رای به جو بایدن و ۲۳۲ رای به دونالد ترمپ، پیروزی آقای بایدن را در انتخابات رسمیت بخشید.

ساعاتی پس از تایید نتایج انتخابات از سوی الکتورل کالج و سخنرانی آقای بایدن، دونالد ترمپ در تویتر ادعای قبلی خود مبنی بر تقلب در انتخابات را تکرار کرده و در متن یک پیام نوشت: "این انتخابات تقلبی دیگر قابل تحمل نیست".

در همین حال، شماری از هم حزبی‌های جمهوریخواه آقای ترمپ استدلال می‌کنند که زمان آن است تا پیروزی بایدن در انتخابات پذیرفته شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جان تون، سناتور برجستۀ جمهوریخواه گفته است که آقای بایدن با کسب بیش از ۲۷۰ رای کالج الکتورل، رییس جمهور منتخب است.

همچنین لندسی گراهام که از طرفداران سرسخت آقای ترمپ است، راب پورتمن سناتور اوهایو روی بلنت سناتور میزوری و شیلی مور کپیتو سناتور وست ویرجینیا، پس از رای‌گیری الکتورل کالج، پیروزی آقای بایدن را به صفت رییس جمهور منتخب ایالات متحده پذیرفتند. اما شمار زیاد قانونگذاران جمهوریخواه در کانگرس ایالات متحده پیروزی آقای بایدن را تا کنون نپذیرفته اند.

با اینحال آقای بایدن تاکید کرد که به جای انتخابات جنجالی به همه‌گیری کروناویروس تمرکز خواهد کرد تا به گفتۀ وی "همه‌گیری زیر کنترول آید، مردم واکسین این ویروس را دریافت کنند، کمک فوری اقتصادی به امریکایی‌هایی فراهم شود که به شدت ضربه دیده اند – و اقتصاد بهتر از هر وقت دیگر احیا شود."

بر اساس آمار پوهنتون جانس هاپکینز ایالات متحده، تا صبح سه شنبه ۱۵ دسمبر بیش از ۳۰۰ هزار نفر در اثر ابتلا به کووید۱۹ در ایالات متحده جان باخته و شمار مبتلایان این بیماری نیز به بیش از میلیون و ۶۲۴ هزار نفر رسیده است.

XS
SM
MD
LG