لینک های دسترسی

Breaking News

توقیف دسته جمعی ۱۱ شهزادۀ سعودی به اتهام فساد


ولید بن طلال، شهزادۀ میلیادر عربستان سعودی، نیز در میان توقیف شدگان است

عربستان سعودی ۱۱ شهزادۀ آن کشور را که شامل یک میلیاردر و چندین وزیر پیشین آن کشور می شود، روز شنبه توقیف کرد.

این دستگیری ها بخشی از اقدامات برای تحکیم قدرت محمد بن سلمان، ولیعهد جوان عربستان سعودی، تلقی شده است.

در عین حال، سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، پادشاه عربستان سعودی، متعب بن عبدالله، رئیس گارد ملی عربستان سعودی، را از مقام اش برکنار کرد. متعب بن عبدالله زمانی به مثابۀ رقیب سلطنت عربستان سعودی خوانده می شد.

العربیه خبرگزاری رسمی عربستان سعودی نا وقت روز شنبه گزارش داد که ده ها شهزاده و چندین تن از وزیران پیشین آن کشور توقیف شده اند. دلیل این توقیف های دسته جمعی ناشی تحقیقات مبارزه بر ضد فساد اداری عنوان شده و ریاست این تحقیقات را محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، بر عهده دارد.

توقیف شهزادگان دو هفته پس از آن صورت گرفته است که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، در ریاض، پایتخت عربستان سعودی، از هزاران سرمایه گذار عمده و برجسته جهان استقبال کرد. استقبال از سرمایه گذاران، بخشی از اصلاحات اقتصادی است که ولیعهد عربستان سعودی در ماه های اخیر در آن کشور روی دست گرفته است.

محمد بن سلمان، شهزادۀ عربستان سعودی، در ماه سپتامبر نیز شماری از روحانیان متنفذ آن کشور را دستگیر کرد.

توقیف شهزادگان در عربستان سعودی پس از آوردن اصلاحات اقتصادی و اجتماعی در آن کشور صورت گرفت است، اصلاحات که موجب نارضایتی برخی از محافطه کاران در عربستان شده است.

واکنش رئیس جمهور ترمپ

در همین حال، دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، با شاه سلمان صحبت کرده و از اقدامات ریاض برای مدرنیزه کردن عربستان سعودی استقبال کرده است.

قصر سفید گفته است که رئیس جمهور ترمپ از شاه سلمان به خاطر نقش سعودی در راستای مبارزه بر ضد دهشت افگنی و خریداری تسلیحات نظامی امریکا، ابراز سپاس کرده است. به تاریخ ۲۰ می ۲۰۱۷ و در جریان سفر آقای ترمپ به عربستان، واشنگتن و ریاض قرارداد ۱۱۰ میلیارد دالری خرید سلاح های امریکایی را امضا کردند.

قصر سفید طی نشر یک اعلامیه همچنین گفته است که رئیس جمهور ترمپ از محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، نیز به خاطر اقدامات اش در راستای مدرنیزه کردن آن کشور تمجید کرده است.

در اعلامیۀ قصر سفید آمده است که اقدامات اخیر پادشاه و ولیعهد عربستان سعودی در قسمت مبارزه بر ضد دهشت افگنی، انسداد منابع مالی دهشت افگنی و ایجاد منطقۀ صلح آمیز و متعدل برای آینده مردم آن کشور امر ضروری است.

اعلامیۀ قصر سفید به توقیف شهزادگان سعودی به شمول ولید بن طلال، میلیاردر آن کشور، هیچ اشارۀ نکرده است.

در جریان مبارزات انتخابات ۲۰۱۶ ایالات متحده، شهزاده طلال در یک پیام تویتر خود با انتقاد از رئیس جمهور ترمپ که در آن زمان نامزد حزب جمهوری خواه بود، آقای ترمپ را "افتضاح نه تنها به حزب جمهور خواه، بلکه برای همه امریکا" خواند. در پاسخ آقای ترمپ در یک پیام تویتر، آقای طلال را "شهزادۀ گیج" خطاب کرد که تلاش می کند سیاستمداران ایالات متحده را کنترول کند.

XS
SM
MD
LG