لینک های دسترسی

Breaking News

رهبران کشورهای منطقه بر ادامۀ کمک‌ها به افغانستان تعهد کردند


رهبران برخی کشورهای آسیایی در پانزده‌همین نشست سازمان همکاری‌‌های اقتصادی در ترکمنستان، بر ادامه کمک‌های بشردوستانه به افغانستان تاکید کردند.

آنان از بحران و سقوط اقتصاد این کشور ابراز نگرانی کرده و گفته اند که برای کمک به مردم افغانستان متعهد اند.

در این سازمان مقامات ترکیه، ایران، پاکستان، آذربایجان، قرغیزستان، قزاقستان، اوزبیکستان، تاجکستان و ترکمنستان حضور دارند.

سران این کشورها در نشست روز یکشنبه ۲۸ نومبر (هفتم قوس) در شهر عشق‌آباد پایتخت ترکمنستان، تاکید کردند که موانع تجاری را از بین برده و برای ایجاد دهلیز‌های جدید اقتصادی تلاش خواهند کرد.

اما در این نشست نمایندۀ از افغانستان حضور نداشت.

عارف علوی، رییس جمهور پاکستان از احتمال فروپاشی اقتصاد در افغانستان هشدار و گفت که جهان اسلام باید برای جوگیری از بحرانیکه منجر به درگیری و هرج و مرج در این کشور خواهد شد، تلاش کند.

آقای علوی گفت: "کشورهای منطقه باید فوراً برای بازسازی اقتصاد افغانستان همکاری ‌کنند و در بخش نظام صحی و آموزشی، افغانستان را کمک کرده و به کمک‌های بشردوستانۀ شان به مردم افغانستان ادامه دهند."

رییس جمهور پاکستان همچنین گفت که برقراری ثبات در افغانستان امکان اجرا شدن پروژه‌های بزرگ منطقه‌ای را فراهم خواهد کرد؛ پروژه‌هایکه به گفتۀ وی کار آن در افغانستان متوقف است، به شمول خط آهن، لولۀ گاز و انرژی.

قربان‌قلی بردی محمدوف، رییس جمهور ترکمنستان نیز در این نشست تاکید کرد که این پروژه‌های زیربنایی زمینه را برای همکاری بیشتر کشورهای منطقه و تشویق کشورهای خارجی به سرمایه‌گذاری فراهم خواهد کرد که این کار نه تنها برای افغانستان، بلکه به نفع منطقه نیز خواهد بود.

رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه در سخنرانی‌اش در این نشست بر اهمیت بازسازی اقتصاد افغانستان تاکید کرده و افزود که فروپاشی اقتصادی در این کشور، منجر به مهاجرت گسترده خواهد شد که این کار بسیاری کشورها را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

ابراهیم رییسی، رییس جمهور ایران نیز خواستار همکاری با افغانستان شد و افزود که با نزدیک شدن فصل زمستان این کشور علاوه بر مواد غذایی و مواد سوخت، به کمک‌های مالی نیز نیاز دارد.

XS
SM
MD
LG