لینک های دسترسی

Breaking News

اوکراین: روسیه از دستگاه تولید انرژی اتمی اشغال شده راکت پرتاب می‌کند  


در حالی که اوکراین می‌گوید روسیه در دستگاه تولید انرژی اتمی اشغال شدهٔ زاپوریژیای این کشور تسلیحات نظامی را جابجا کرده و از آنجا بر مناطق جنوبی اوکراین راکت پرتاب می‌کند، قرار است اتحادیهٔ اروپا فردا در مورد وضع تعزیرات بیشتر بر مسکو بحث کند.

پیترو کوتین، رییس ادارهٔ انرژی اتمی اوکراین امروز ۱۷ جولای (۲۶ سرطان) گفت که وضعیت در این دستگاه اشغال شده که بزرگترین دستگاه اتمی جهان پنداشته می‌شود، وخیم است؛ جاییکه روسیه دستگاه‌های پرتاب میزایل را نصب کرده و بر منطقهٔ دنیپرو راکت پراگنی می‌کند.

در حالی که جنگ میان روسیه و اوکراین سبب بحران مواد غذایی و انرژی در جهان شده است، وزیران خارجهٔ اتحادیهٔ اروپا منع خریداری طلا از روسیه را مورد بررسی قرار داده اند. گروه هفت اقتصاد بزرگ جهان (جی-۷) از قبل واردات طلای روسی را منع کرده است.

گمان می‌رود که وزرای خارجهٔ‌ این اتحادیه همچنان نام‌های شمار دیگری از شخصیت های روسی را درج فهرست سیاه این اتحادیه کنند.

اورسلا فون درلاین، رییس کمیسیون اروپایی پس از پیشنهادات تعزیرات بیشتر بر روسیه گفت که مسکو باید بهای بلند پرخاشگری‌اش را بپردازد.

یک مقام ارشد این اتحادیه گفت که مباحث در مورد این تعزیرات فردا آغاز خواهد شد، اما در عین روز تصمیم اتحاذ نخواهد شد.

روسیه که از ماه فبروری، زمان آغاز حملات بر اوکراین، تا اکنون هزاران نفر را کشته و میلیون‌ها اوکراینی را آواره کرده است، روز گذشته اعلام کرد که عملیات‌های نظامی خویش را بر این کشور افزایش می‌دهد.

در یک اعلامیه‌ای که در صفحه انترنتی وزارت دفاع روسیه به نشر رسیده گفته شده است که سرگی شویگو، وزیر دفاع روسیه به قطعات نظامی دستور داده است تا عملیات خویش را برای جلوگیری از حملات در شرق اوکراین و سایر مناطق دیگر که تحت کنترول روسیه قرار دارند، افزایش دهند.

این در حالی است که ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین گفته است که روسیه می‌خواهد کشورش را با خاک یکسان کند، اما به گفتهٔ او اوکراین پایدار باقی خواهد ماند.

XS
SM
MD
LG