لینک های دسترسی

Breaking News

اتحادیۀ اروپایی پناهجویان را به یونان برگشت می‌دهد


اکثر پناهجویانی که در چند سال اخیر وارد اروپا شده اند شهروندان سوریه، عراق و افغانستان اند

کشورهای عضو اتحادیۀ اروپایی روند اعزام پناهجویانی را به یونان آغاز کرد که در پنج ماه گذشته از طریق این کشور وارد سایر کشورهای اروپایی شده بودند.

پناهجویانی که به یونان برگشت داده می‌شوند باید درخواست پناهندگی خود را در آن کشور طی مراحل کنند.

قوانین اتحادیۀ اروپایی پناهجویان را مکلف می‌سازد تا درخواست پناهندگی خود را به محض ورود در نخستین کشور عضو این اتحادیه، پیشکش کنند. اما این قانون زمانی به تعلیق درآمد که صدها هزار پناهجو، عمدتاً شهروندان سوریه، عراق و افغانستان، در سال ۲۰۱۵ وارد یونان شدند.

کمیسیون اروپایی در دسامبر گذشته سفارش کرد که کشورهای اتحادیۀ اروپایی انتقال تدریجی پناهجویانی را به یونان آغاز کند که از ۱۵ مارچ سال روان به اینسو، بدون مجوز وارد سایر کشورهای عضو این اتحادیه شده بودند.

توی ارنست، سخنگوی کمیسیون اروپایی، روز سه شنبه گفت "برخی کشورهای عضو درخواست کرده اند، اما انتقال پناهجویان آغاز نشده است. یونان بایاد اطمینان بدهد که شرایط لازم را برای پذیرش این پناهجویان در اختیار دارد".

سرازیر شدن سیل پناهجویان از شرق میانه به یونان در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ وضعیت دشواری را خلق کرده بود و اکثر پناهجویان در آن کشور به وضعیت رقتباری به سر می‌بردند.

اما به گفتۀ خانم ارنست، از سال گذشته به اینسو، وضعیت پناهجویان در یونان به گونۀ چشمگیر بهبود یافته است، از اینرو کمیسیون اروپایی از سرگیری انتقال تدریجی پناهجویان را سفارش کرده است.

وزیر امور مهاجرت یونان گفته است که روند برگشت پناهجویان از سایر کشورهای اروپایی به آن کشور تدریجی بوده و پناهجویان به دسته های بسیار کوچک منتقل خواهند شد.

ایوانیس میوزالیس این اقدام را نشاندهندۀ پابندی یونان به مکلفیت‌های آن کشور در قبال اتحادیۀ اروپایی عنوان کرد.

آقای میوزالیس گفته است که تا کنون شرکای یونان در اتحادیۀ اروپایی بیش از ۳۰ هزار پناهجو و مهاجر را در چارچوب برنامه های اسکان مجدد و پیوستن به خانواده‌ها، فهرست کرده اند.

گزارش: خبرگزاری اسوشیتدپرس

XS
SM
MD
LG