لینک های دسترسی

Breaking News

هشدار اتحادیۀ اروپا به چین: به روسیه تسلیحات فراهم نکنید


رییس پالیسی خارجی اتحادیۀ اروپا امروز دوشنبه ۲۰ فبروری (اول حوت) به چین هشدار داد تا در جنگ علیه اوکراین به روسیه تسلیحات فراهم نکند.

پیش از این ایالات متحده چین را متهم کرده بود که روی فراهم آوری تسلیحات به روسیه غور می‌کند، اما بیجینگ این اتهامات را رد کرده است.

جوسیپ بوریل گفت که او به وانگ یی، وزیر خارجۀ چین، در نشستی در آخر هفته گفت که فراهم آوری تسلیحات به روسیه به مثابۀ خط قرمز اتحادیۀ اروپا است.

بوریل پیش از نشست وزیران خارجۀ اتحادیۀ اروپا در بروکسل به خبرنگاران گفت: "او به من گفت که این کار را نخواه د کرد و پلان انجام این کار را نیز ندارند. اما ما مراقب خواهیم بود."

اتحادیۀ اروپا که ۲۷ عضو دارد پس از آغاز تهاجم نظامی روسیه حمایت خویش را از اوکراین اعلام کرده و به کیف به ارزش میلیاردها دالر کمک‌های مالی و تسلیحاتی فراهم کرده است.

در مورد روابط عمیق میان مسکو و بیجینگ و این که چین پرخاشگری روسیه را تقبیح نکرده است، نگرانی های گسترده‌ وجود دارد.

توبایس بلستورم، وزیر خارجۀ سویدن، هشدار داد که اگر چین روسیه را تسلیح کند، بدون شک که عواقبی را در قبال خواهد داشت.

اورماس رینسالو، وزیر خارجۀ استونیا،‌گفت که "باید با تمام قوت فشار وارد شود و به چین هشدار داده شود که جامعۀ بین المللی چنین چیزی را نخواهد پذیرفت."

این در حالی است که اتحادیۀ اروپا روی طرح‌ها برای تسریع بخشیدن روند تولید و انتقال مهمات مورد نیاز به کیف بحث می‌کند.

بوریل گفت که "این فوری ترین موضوع است و برای انجام آن هر چه در توان داریم انجام خواهیم دارد."

استونیا پیشنهاد کرده است که کشورهای اتحادیۀ اروپا برای خریداری یک میلیون مرمی توپ ۱۵۵ ملی متری به اوکراین ۴.۳ میلیارد یورو مصرف کنند.

تخمین شده است که اوکراین ماهانه هزاران مرمی بیشتر از آن را مصرف می‌کند که صنعت دفاعی اتحادیۀ اروپا توان تولید آنرا دارد.

XS
SM
MD
LG