لینک های دسترسی

Breaking News

هشدار اتحادیه اروپا: توافق هسته‌ای ایران به مقطع حساس رسیده است


جوسپ بوریل، رییس پالیسی خارجی اتحادیه اروپا

جوسپ بوریل، رییس پالیسی خارجی اتحادیه اروپا هشدار داده است که توافق هسته‌ای ایران به "مقطع حساس" رسیده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای بوریل در نامه‌ای به وزیران خارجۀ اتحادیه اروپا نگاشته است: "رویدادهای نگران کننده به شمول تحریم‌های جدید ایالات متحده را در خصوص توافق هسته‌ای [ایران] شاهد بوده ایم...این خطرات تلاش‌های دپلوماتیک ما برای تسهیل برگشت امریکا به توافق هسته‌ای و برگرداندن ایران به مسیر پابندی کامل به تعهدات آن کشور را آسیب می‌رساند."

برنامۀ جامع اقدام مشترک ثمرۀ تلاش‌های دپلوماتیک برای حل معضل هسته‌ای ایران بود که در تابستان سال ۲۰۱۵ میان ایران و پنج عضو دایم شورای امنیت سازمان ملل متحد به اضافۀ آلمان امضا شد.

دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ امریکا را از این توافق بیرون کرد و اکنون اتحادیه اروپا و دیگر امضا کنندگان برنامۀ جامع اقدام مشترک تلاش دارند تا جو بایدن، رییس جمهور منتخب ایالات متحده دو باره امریکا را به این توافق ملحق کند.

اما برگرداندن ایران و ایالات متحده به عین مقطعی که دو کشور در سال ۲۰۱۵ قرار داشتند، چندان سهل نیست، زیرا آقای ترمپ تحریم‌های فلج کنندۀ اقتصادی را که در اثر توافقنامۀ هسته‌ای از ایران برداشته شده بود، دو باره بر تهران اعمال کرده است.

حکومت ایران به تعامل با حکومت آقای بایدن ابراز آمادگی کرده است و آقای بایدن که سر از چاشت چهارشنبه ۲۰ جنوری و پس از ادای تحلیف ریاست جمهوری رسماً قدرت را در ایالات متحده در دست می‌گیرد، به توسل به دپلوماسی در پیوند با برنامۀ هسته‌ای ایران تمایل نشان داده است.

با اینحال، آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر ایران پافشاری دارد که ایالات متحده باید نخست دست به کار شده و تحریم‌های وضع شده بر تهران را بردارد.

بریتانیا، فرانسه و آلمان روز شنبه از ایران خواستند تا فعالیت‌های غنی سازی یورانیم را متوقف کند. پیش از آن ایران به بازرسان هسته‌ای ملل متحد خبر داده بود که غنی‌سازی یورانیم به خلوص ۲۰ درصد که بلندتر از حد تعیین شده در توافق هسته‌ای است، از سر می‌گیرد.

XS
SM
MD
LG