لینک های دسترسی

Breaking News

ایران: یورانیم را ۲۰ در صد غنی می‌سازیم


رییس ادارهٔ انرژی اتمی ایران می‌گوید که این کشور می‌خواهد هر چه زودتر در پایگاه اتمی فوردو یورانیم را تا ۲۰ درصد غنی سازد؛ اقدامی که برنامه هسته‌ای این کشور را در فاصلهٔ یک قدمی رسیدن به سطح غنی‌ شده برای کابرد در تسلیحات قرار می‌دهد.

این در حالی است که ایران در تلاش است پیرامون توافقنامهٔ هسته‌ای بر غرب فشار آورد.

علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: "ما سرباز نظام استیم و دست‌ مان روی ماشه است. فرمانده باید دستور بدهد. ما خیلی سریع می توانیم کار را شروع کنیم. ما هر چه زودتر (یورانیم ۲۰ در صد غنی شده) را تولید خواهیم کرد."

این در حالی است که تنش‌ها میان ایران و ایالات متحده بالا گرفته است.

جو بایدن، رییس جمهور منتخب ایالات متحدۀ امریکا گفته است که اگر ایران به اجرای دقیق توافقنامۀ هسته‌ای بازگردد، امریکا نیز به عنوان نقطه‌‌ای برای شروع مذاکرات بعدی، برای محدود کردن فعالیت‌های هسته‌ای ایران، به آن ملحق می‌شود.

توافق‌هسته‌ای میان ایران و پنج عضو دایم شورای امنیت سازمان ملل متحد به اضافۀ آلمان در تابستان سال ۲۰۱۵ امضا شد و بر اساس آن در ازای محدود شدن فعالیت‌های هسته‌ای ایران، شماری از تحریم‌های اقتصادی غرب بر تهران رفع شد.

اما رییس جمهور دونالد ترمپ، در سال ۲۰۱۸ از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد و سپس تمام تحریم‌های ایالات متحده را که در اثر این توافق لغو شده بود، از سرگرفت.

ادارهٔ بین المللی انرژی اتمی نیز تایید کرد که ایران به مفتشین این اداره در مورد این تصمیم پس از آن آگاهی دادند که این خبر شب‌هنگام در رسانه‌ها درز کرد.

XS
SM
MD
LG