لینک های دسترسی

آغاز بررسی دلایل رد صلاحیت نامزدان در افغانستان


کمیسیون شکایات اعتراض ها نامزدان رد صلاحیت شده را بررسی می کند
کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان اولین جلسه اش را با اخذ اعتراض های ۱۷نامزد حذف شده و دریافت برخی اسناد و " سی دی " های آرای حمایتی برخی نامزدان معترض امروز آغاز کرد .

عزیزالله آریافر کمیشنر کمیسیون شکایات انتخاباتی طی گفتگوی اختصاصی با رادیو آشنا صدای امریکا گفت "این پروسه تحت عنوان توحید اعتراضات اسناد و مدارک به گونه مقدماتی از دریافت رسمی دلایل و اسناد نامزدان معترض شروع شده و طی روز های آینده با بحث شکایات و جمعاوری اسناد نامزدان معترض شوراهای ولایتی افغانستان نیز ادامه خواهد داشت .

آقای آریافر افزود که اولین جلسه علنی کمیسیون شکایات انتخاباتی با حضور رسانه ها به گونه نهایت موفقیت آمیز تدویر یافت و باور دارد که مجموع این روند در تطابق با قناعت نامزدان معترض و افرادکه علیه نامزدان راه یافته شکایت درج کرده اند به گونه شفاف ادامه خواهد داشت .

آقای آریافر در پاسخ به سوال که علیه چند نامزد راه یافته اعتراض یا شکایت درج این کمیسیون شده است و بیشتر این شکایت ها روی کدام موضوعات است گفت " فکر میکنم علیه ۴ نامزد راه یافته اعتراض درج شده است "

اما وی در مورد چگونگی اعتراض های درج شده علیه 4 نامزد راه یافته چیزی نگفت.

انتقاد ها

در جلسه علنی امروز کمیسیون شکایات انتخاباتی مبنی بر جمعاوری دلایل و اسناد نامزدان معترض و رسیده گی به آن کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به مثابه یک طرف قضیه حضور نداشت که این امر مورد انتقادات برخی از اعضای جامعه مدنی و نامزدان معترض قرار گرفت.
نادر محسنی سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در تماس با رادیو آشنا صدای امریکا گفت که کمیسیون شکایات انتخاباتی کمیسیون مستقل انتخابات را برای حضور در این جلسه علنی دعوت کرده بود اما شاید آنها لازم ندانستند که در این جلسه حضوریابند .

آقای محسنی در پاسخ به سوال رادیو آشنا مبنی بر اینکه بعد از دریافت دلایل و اسناد برخی از نامزدان معترض و دعوی نقض حقوق آنها از جانب کمیسیون مستقل انتخابات گام دومی کمیسیون شکایات انتخاباتی چی خواهد بود گفت " ما در این مورد هیٱت را تعین کردیم که موضوع را در تماس مستقیم با کمیسیون مستقل انتخابات ارزیابی کند و بعد از ارزیابی این هیآت ما تصمیم خود را اعلان خواهیم کرد"

وی هم چنان گفت که کمیسیون شکایات انتخاباتی تلاش خواهد کرد تا هر چی زدوتر نتایج ارزیابی ها و رسیده گی های شان را تکمیل و اعلان کنند.

پاسخگویی کمیسیون انتخابات

اما نورمحمد نور سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در گفتگوی با رادیو آشنا صدای امریکا گفت که بر اساس میکانیزم کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان این کمیسیون به هر پرسش و درخواست کمیسیون شکایات انتخاباتی به گونه غیر حضوری و کتبی جواب ارایه خواهد کرد .

آقای نورهمچنان افزود : "اصول کار کمیسیون مستقل انتخابات ایجاب حضور در جلسات کمیسیون شکایات انتخاباتی را نمیکند زیرا تمام اسناد ما در دیتابیس دفتر مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات است و مشکل خواهد بود که به پرس های جداگانه به گونه حضوری در کمیسیون شکایات انتخاباتی جواب ارایه شود"

حشمت غنی احمدزی یکی از نامزدان معترض میگوید که جلسه امروزی کمیسیون شکایات انتخاباتی بسیار قناعت بخش نبود اما هنوز قبل از وقت است تا بالای کار این کمیسیون نظری ارایه کرد .

آقای احمدزی در پاسخ به سوال خبرنگار رادیو آشنا صدای امریکا مبنی بر اینکه وی چقدر بالای این پروسه خوشبین است افزود" من بالای این پروسه چندان باور ندارم زیرا همه کار ها براساس مداخله حکومت رنگ گرفته و اگر نتایج رسیده گی کمیسیون شکایات انتخاباتی هم قناعت بخش نبود دست به اعتراضات کلان مدنی در افغانستان خواهم زد"

همزمان به این انتخابات ۱۳۹۳افغانستان چالش ها و مشکلات امنیتی در محور خود را نیز احساس میکند که بالای مسیر بعدی فعالیت این کمیسیون جهت برگزاری شفاف انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی در افغانستان تاثیر گذار خواهد بود.
  • 16x9 Image

    محمد نصیر فیاض

    محمد نصیر فیاض بیشتر از ۱۲ سال با رسانه های افغانستان کار کرده است. تمرکز کاری او روی خبرنگاری تحقیقاتی است. محمد نصیر فیاض فارغ از پوهنځی حقوق و علوم سیاسی پوهنتون کابل، سند فراغت حاصل کرده است.

XS
SM
MD
LG