لینک های دسترسی

Breaking News

شهر فراه شب گذشته باز هم شاهد درگیری ها بود


تعدادی از باشندگان شهر فراه در نزدیکی یک موتر رینجر تخریب شده از درگیری سه شنبه شب ایستاده اند.

شهر فراه چهارشنبه شب یکبار دیگر شاهد حملات تهاجمی و انتحاری جنگجویان طالبان بود.

مقامات محلی و برخی اعضای شورای ولایتی فراه گفته اند که تعدادی از جنگجویان طالبان که در جریان روز چهارشنبه خود را داخل منازل مخفی کرده بودند، سه حملۀ انتحاری را در نزدیکی قوماندانی امنیه و دیگر تاسیسات دولتی فراه انجام داده اند.

یکی از نزدیکان فرید بختاور، رئیس شورای ولایتی فراه که نخواست نامش افشا شود به رادیوآشنا صدای امریکا گفت که طالبان شب گذشته منزل آقای بختاور را هدف گلوله باری قرار دادند و بعد از چند ساعت درگیری، حملات بر محبس، قوماندانی امنیه و حوزۀ دوم شهر فراه کشانیده شد.

مسعود بختاور، سابق معاون والی زابل و هلمند، برادر رئیس شورای ولایتی فراه، به صدای امریکا گفت که حوالی ساعت ۱۱ چهارشنبه شب افراد طالبان منزل آنان را هدف گلوله باری قرار دادند اما به اعضای خانوادۀ آنان آسیبی نرسیده است.

به گفتۀ مسعود بختاور افراد گروه طالبان در یک بلندمنزل نزدیک مارکیت در شهر فراه جابجا شده و از آنجا بر قوماندانی امنیه و سایر مراکز دولتی گلوله باری می کنند.

خبرنگار صدای امریکا به نقل از برخی اعضای شورای ولایتی فراه گزارش داد که نیرو های ویژه، جزوتام های قطعۀ ۴۰۴ کندهار و ۱۷۰ هلمند و سایر نیرو های نظامی در تلاش مهار حملات افراد طالبان اند.

هنوز آواز گلوله باری های پراگنده در شهر شنیده می شود اما از شدت درگیری کاسته شده است.

آواز پرواز طیاره ها بر فراز شهر فراه شنیده می شود اما از آنجاییکه افراد طالبان در منطقۀ مسکونی موضع گرفته اند، به گفتۀ مقامات نظامی در فراه، نیرو های هوایی نمی توانند عملیات را انجام دهند.

مردم محل در صحبت با صدای امریکا گفته اند که باوجودیکه در جریان روز چهارشنبه وضعیت شهر تا اندازۀ آرام بود اما انفجارات مهیب شب و درگیری های مسلحانه آنان را نگران ساخته است.

تاکنون رقم دقیق از تلفات شب گذشتۀ نیرو های نظامی، افراد ملکی و طالبان در شهر فراه در دست نیست و گروه طالبان نیز تا کنون در رابطه به رسانه ها چیزی نگفته اند.

باتوجه به وضعیت بحرانی شهر فراه اینکه مراکز صحی و شفاخانه ها توانمندی رسیدگی به مجروحین درگیری های مسلحانه را دارند یا خیر، روشن نیست اما مقامات نظامی افغان در فراه گفته اند که مراکز صحی نظامی به مجروحین رویداد دو روز اخیر در شهر فراه رسیدگی کرده است.

این گزارش با همکاری عزیز پوپل، خبرنگار صدای امریکا تهیه شده است.

XS
SM
MD
LG