لینک های دسترسی

Breaking News

سه داور زن برای بار نخست رقابت‌های جام‌جهانی فوتبال مردان را داوری خواهند کرد


یوشیمی یاماشیتا، داور جاپنی

برای نخستین بار سه داور زن که توسط فدراسیون جهانی فوتبال "فیفا" انتخاب شده‌اند، در جام جهانی فوتبال مردان داوری خواهند کرد.

یوشیمی یاماشیتا، داور جاپانی یکی از سه زنی است که توسط فدراسیون جهانی فوتبال "فیفا" برای قضاوت در جام جهانی فوتبال مردان در قطر در ماه نومبر انتخاب شده است. این نخستین بار است که زنان، مهمترین رویداد این رشته ورزشی در رده مردان را داوری می‌کنند.

این داور جاپانی به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفت: "یکی از اهداف بزرگ به‌ عنوان یک داور، نشان دادن جذابیت فوتبال است. من تمام تلاش خود را برای تحقق این موضوع انجام می‌دهم و در لحظه، تصمیمات مناسب را خواهم گرفت."

او در ادامه گفت: 'اگر لازم باشد، با بازیکنان صحبت خواهم کرد و اگر نیاز به نشان دادن کارت باشد، حتماً این کار را انجام می‌دهم. به جای کنترول، به این فکر می‌کنم که برای رسیدن به هدف بزرگ که جذابیت فوتبال است، چه کار کنم."

استفانی فراپارت از فرانسه، و سالیان موکانسانگا از رواندا دو داور زن دیگر استند که برای داوری در جام جهانی قطر برگزیده شدند.

استفانی فراپارت از فرانسه
استفانی فراپارت از فرانسه

فیفا همچنین سه کمک داور زن از برازیل، مکسیکو و امریکا را در میان ۶۹ کمک داوری که به قطر می‌روند، انتخاب کرده است.

هر چند که به احتمال زیاد یوشیمی یاماشیتا، استفانی فراپارت، و سالیان موکانسانگا در جام جهانی پیش رو مسابقاتی را داوری خواهند کرد، اما این موضوع قطعی نیست. آنها ممکن است داور چهارم بازی باشند ولی بدون شک کمک داور نخواهند بود.

ماسیمو بوساکا، مدیر داوری فیفا در بیانیه‌ای اعلام کرد که در ماه‌های آینده عملکرد تمامی داوران برگزیده را از جنبه‌های فنی، جسمانی و صحی به دقت زیر نظر خواهد داشت.

سالیان موکانسانگا از روندا
سالیان موکانسانگا از روندا

گزینش یوشیمی یاماشیتای جاپانی برای قضا‌وت در یک رویداد مهم جهانی، عدم وجود برابری‌های جنسیتی و موقعیت‌های یکسان برای زنان در این کشور را برجسته می‌کند.

تنها ۱۴.۳ درصد از کرسی‌های مجلس ملی جاپان در اختیار زنان است و این کشور در پژوهشی که اخیراً از سوی سرویس تحقیقات کنگره ایالات متحده در این زمینه انجام شد، از میان ۱۹۰ کشور در رتبه ۱۵۲ قرار دارد.

جاپان در زمینه تفاوت دستمزد‌های جنسیتی، در میان ۱۵۶ کشور در رتبه ۱۲۰ قرار گرفته است.

یوشیمی یاماشیتا به اسوشیتدپرس گفته است: "بسیار خوشحال خواهیم شد اگر زنان بتوانند از این طریق نقش فعالی در ورزش ایفا کنند و ورزش به ویژه فوتبال بتواند باعث مشارکت بیشتر زنان در جامعه باشد."

در سال‌های اخیر فوتبال جاپان در رده زنان پیشرفت‌های قابل توجهی داشته است و تیم ملی فوتبال این کشور در سال ۲۰۱۱ قهرمان جام جهانی فوتبال شد، و در سال ۲۰۱۵ مدال نقره گرفت.

XS
SM
MD
LG