لینک های دسترسی

Breaking News

آغاز فعالیت نخستین دستگاه تولید برق از گاز طبیعی در افغانستان


وزارت معاون و پترولیم افغانستان اعلام کرده است که نخستین دستگاه تولید برق از گاز طبیعی در ولایت جوزجان در شمال افغانستان آغاز به فعالیت کرده است.

به گفته مقام‌ها در این ولایت این دستگاه ظرفیت تولید ۴۰ میگاوات برق را دارد و دیروز (یک‌شنبه) به فعالیت آزمایشی آغاز کرده است.

عبدالقدیر مطفی، سخنگوی وزارت معادن و پترولیم روز دوشنبه ۱۱ نومبر (۲۰ عقرب) به صدای امریکا گفت که قرار است برق تولیدی این دستگاه از طریق شرکت برق افغانستان (برشنا) به ولایت‌های جوزجان، سرپل و فاریاب توزیع شود.

آقای مطفی افزود که با استفاده از تولید انرژی برق از این دستگاه "هزاران باشنده این ولایت‌ها" از نور برق مستفید خواهند شد.

او گفت: "این دستگاه انرژی برق از گاز طبیعی در شبرغان با سرمایه‌گذاری بیات پاور به گونۀ آزمایشی به فعالیت آغاز کرده که فعال سازی این دستگاه تولید برق ۱۲ میلیون دالر هزینه برداشته است."

سخنگوی وزارت معادن و پترولیم افغانستان افزود که این دستگاه برق از گاز طبیعی با کمک مالی بانک آسیایی ساخته شده است.

این وزارت می‌گوید که تلاش‌ها جریان دارد تا از منابع طبیعی گاز در برخی از ولایت‌ها نیز برای تولید برق مورد استفاده قرار گیرد.

ماه گذشته بانک جهانی از سرمایه‌گذاری نزدیک به ۹۹ میلیون دالر در بخش انرژی برق افغانستان خبر داد و هدف از این کمک مالی را تلاش برای افزایش تولید برق از منابع داخلی و تشویق سرمایه‌گذاری‌های خصوصی در بخش انرژی افغانستان خواند.

افغانستان حدود ۷۰ درصد برق مورد نیاز خود را از ازبیکستان، ترکمنستان، تاجیکستان و ایران وارد می‌کند و هچنان نزدیک به ۳۰ درصد برق مورد نیازش را از تولیدات داخلی تامین می‌کند.

XS
SM
MD
LG