لینک های دسترسی

Breaking News

افغانستان 'سومین' کشور مرگبار برای خبرنگاران در ۲۰۱۹


سازمان بین المللی گزارشگران بدون مرز در تازه ترین گزار‌ش‌ خود افغانستان را پس از مکسیکو و سوریه، مرگبارترین کشور برای خبرنگاران معرفی کرده است.

بر اساس گزارش این سازمان از آغاز ۲۰۱۹ میلادی تا اکنون ۱۰ خبرنگار در مکسیکو، ۱۰ خبرنگار در سوریه، پنج خبرنگار در افغانستان، چهار خبرنگار در پاکستان و سه خبرنگار در سومالیا کشته شده اند.

بربنیاد این گزارش، افغانستان سومین کشور مرگبار برای خبرنگاران شناخته است؛ اما این سازمان گفته است که تلفات خبرنگاران افغان در این سال نسبت به سال‌های گذشته کاهش داشته است.

در گزارش این سازمان که روز سه شنبه ۱۷ دسمبر (۲۶ قوس) منتشر شد، آمده است: "روزنامه‌نگاران افغان یاد گرفته اند که با کاهش حضور گروهی (در محلات رویداد)، کمتر مورد هدف قرار گیرند. از طرف ‌دیگر، گزارشگران به ‌طور روز افزون با برخورداری از آموزش‌های بیشتر در نوع‌ گزارش‌دهی در مناطق خطرناک و با تامین وسایل حفاظت امنیت شخصی، خطر تلفات را در مناطق جنگی کاهش داده اند."

سازمان گزارشگران بدون مرز همچنان از کاهش حضور و پوشش رسانه‌های بین‌المللی در افغانستان ابراز نگرانی کرده و گفته است که بسیاری از خبرنگاران خارجی این کشور را ترک کرده اند.

این سازمان گفته است: "کاهش حضور رسانه‌ها و گزارش‌دهی از آنجا را می‌توان به‌ وخیم‌تر شدن شرایط امنیتی و کاهش علاقه رسانه‌های بین‌المللی که تا حدودی بستگی به خروج تدریجی نیروهای خارجی دارد، نسبت داد."

بر اساس معلومات سازمان گزارشگران بدون مرز، در سال ۲۰۱۸ میلادی ۱۶ خبرنگار، در ۲۰۱۷ میلادی ۱۵ خبرنگار و در سال ۲۰۱۶، ۱۰ خبرنگار افغان جان‌های شان را از دست داده اند.

سازمان بین المللی گزارشگران بدون مرز همچنان اعلام کرده است که امسال در مجموع ۴۹ خبرنگار در سراسر جهان کشته شده که در مقایسه به سال گذشته، کاهش ۴۴ درصدی را نشان می‌دهد.

به گفته این سازمان در این سال ۳۸۹ روزنامه‌نگار بازداشت شده و ۵۷ خبرنگار دیگر در سراسر جهان به گروگان گرفته‌ شده‌ اند.

XS
SM
MD
LG