لینک های دسترسی

Breaking News

سیلاب‌ها در پروان جان بیش از ۱۰۰ تن را گرفت


مقام‌های افغان گفته اند که جاری شدن سیلاب در مربوطات مرکز ولایت پروان سبب کشته و زخمی شدن ده‌ها نفر، به شمول کودکان و زنان شده است.

احمد تمیم عظیمی، سخنگوی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث به صدای امریکا گفت که این سیلاب‌ها در نواحی مختلف شهر چاریکار بیش از ۱۰۰ کشته و ۲۵۰ مجروح برجا گذاشته است.

اما داکتر عبدالخلیل حیدری، سرطبیب شفاخانه ملکی پروان روز چهارشنبه ۲۶ اگست (پنجم سنبله) به صدای گفت که ۷۷ کشته و ۱۰۵ زخمی به این شفاخانه منتقل شده اند. او افزود که این آمار نهایی نیست و ممکن تغییر کند.

وزارت صحت عامۀ افغانستان اعلام کرد که یک بستۀ کمک اضطراری برای ۵۰۰ واقعه شدید، ادویه مورد نیاز و شش امبولانس برای انتقال قربانیان به این ولایت فرستاده شده است.

احمد تمیم عظیمی، سخنگوی وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث به صدای امریکا گفت که سیلاب‌های مرگبار و ویرانگر حوالی ساعت ۲:۰۰ صبح ۲۶ اگست (پنجم سنبله) در مرکز ولایت پروان جاری شد و ۱۰۰۰ منزل مسکونی به گونۀ قسمی و کلی تخریب شده است.

آقای عظیمی افزود که تیم‌های جستجو در هماهنگی با نهادهای امنیتی عملیات نجات را به پیش می‌برند. او گفت: "همچنان نهادهای دیگر که اعضای کمیته ولایتی مبارزه با حوادث استند، بسیج شدند تا مسیر مواصلاتی ولسوالی‌ شینواری، سالنگ و داخل شهر چاریکار را پاک‌کاری بکنند، مسیر به روی ترافیک باز شود".

کار پاک‌کاری در شهر چاریکار
کار پاک‌کاری در شهر چاریکار

به گفتۀ وی، وزارت دولت در امور رسیدگی روند توزیع مواد غذایی گرم و آب آشامیدنی را برای ۴۰۰۰ خانواده آسیب‌دیده سیلاب‌ها، آغاز کرده است.

آقای عظیمی گفت که در هماهنگی با وزارت معارف، تمامی مکاتب شهر چاریکار برای جابجایی آسیب‌دیدگان آماده شده است.

وزارت دولت افغانستان در امور رسیدگی به حوادث تایید می‌کند که سیلاب‌ها و بارندگی طی دو روز گذشته در کاپیسا، پنجشیر، میدان وردک، لوگر، پکتیا، پکتیکا، نورستان و ننگرهار نیز منجر به تلفات و خسارات جانی شده است.

این رویدادهای طبیعی، برعلاوۀ تلفات انسانی، تخریب ۵۰۰ منزل مسکونی، ۲۰۰ متر دیوار استنادی، ۱۰۰ متر جاده و ۱۰۰ جریب زمین زراعتی را نیز به دنبال داشته است.

بر اساس آمار رسمی حکومت افغانستان، از آغاز سال مالی ۱۳۹۹ تا اکنون ۲۲ هزار خانوادۀ افغان در نتیجۀ رویدادهای طبیعی آسیب دیده که از این جمله ۶۰۰ خانواده بیجا شده اند.

همچنان این رویدادهای طبیعی - بدون آمار قربانیان پروان - بیش از ۳۰۰ کشته و نزدیک به ۲۷۰ زخمی برجا گذاشته است.

وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث، از میان ۲۲ هزار خانواده آسیب‌دیده تا اکنون به ۱۶ هزار خانواده رسیدگی کرده است.

XS
SM
MD
LG