لینک های دسترسی

Breaking News

برای بار نخست، جمعیت زنان در هند بیشتر از مردان شد


بر اساس آمار رسمی حکومت هند، برای نخستین بار جمعیت زنان بیشتر از مردان در آن کشور شد. این آمار همچنین نشان‌ می‌دهد که میزان تولدات در هند –دومین کشور پرنفوس جهان- نیز کاهش یافته است.

اکثر خانواده‌ها در هند، به گونۀ تاریخی داشتن فرزند پست را نسبت به دختر ترجیح می‌دهند، زیرا داشتن دختر به دلیل سنت‌های موجود در آن کشور به ویژه جهزیۀ عروسی، باری را بر دوش خانواده تحمیل می‌کند.

با اینحال، یافته‌های تازه‌ترین بررسی وزارت صحت هند نشان می‌دهد که تناسب جمعیت در آن کشور ۱۰۲۰ زن در برابر هر ۱۰۰۰ مرد است. از سال ۱۸۷۶ که نخستین سرشماری نفوس در هند صورت گرفته بود، این نخستین بار است که شمار زنان در آن کشور نسبت به مردان افزایش یافته است.

سنگهمیترا سینگ، کارشناس صحی در بنیاد جمعیت هند به خبرگزاری فرانس‌پرس گفت: "این بهبود در تناسب مجموعی جنسی جمعیت مثبت و گامی در مسیر درست است، اما هنوز هم برای مساوات جنسیتی، نیاز به انجام کارهای زیادی است."

دلیل تناسب جدید جمعیتی در هند، طول عمر زنان خوانده شده است، هرچند هنوز هم شمار نوزادان پسر در هند بیشتر از نوزادان دختر است. آمار رسمی نشان می‌دهد که تناسب تولدات در هند ۱۰۰۰ پسر در برابر هر ۹۲۹دختر است.

همچنان، یافته‌های جدید حاکی از کاهش میزان باروری زنان در هند است. اکنون میزان باروری هر زن در هند دو فرزند است، حالانکه در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ حدود ۲.۲ فرزند بود.

آمار جدید باروری زنان و تولدات در هند پایینتر از میزانی است که سطح کنونی جمعیت آن کشور را نگه‌دارد.

هند در حال حاضر ۱.۳ میلیارد نفر جمعیت دارد و سازمان ملل متحد پیش‌بینی کرده است که تا پایان دهۀ جاری، هند با سبقت از چین، پرنفوس‌ترین کشور جهان خواهد شد.

آمار بررسی جدید وزارت صحت هند بر اساس نمونه‌گیری از ۶۰۰ هزار خانواده در سرتاسر آن کشور تهیه شده است. اما به گفتۀ بنیاد جمعیت هند، پس از سرشماری نفوس تصویر دقیق‌تر ترکیب جمعیت آن کشور ارایه خواهد شد.

قرار بود سرشماری نفوس هند در سال روان تکمیل شود، اما این روند به دلیل شیوع همه‌گیری کروناویروس به تاخیر افتاد.

XS
SM
MD
LG