لینک های دسترسی

Breaking News

جلسۀ اضطراری کشور های عربی در مورد ایران


آرشیف: موضوع اصلی این جلسۀ اضطراری، "مداخلۀ ایران" در امور کشور های عربی خوانده شده است

قرار وزیر خارجۀ عربستان سعودی و سایر کشور های عربی جلسۀ اضطراری را روز یکشنبه در قاهرۀ، پایتخت مصر، برگزار کنند و در مورد ایران و گروه حزب الله لبنان که متحد تهران است، بحث کنند.

این جلسه در حالی برگزار می شود که اخیراً کشور های عربی به خصوص عربستان سعودی ایران را متهم به مداخله در امور کشور های عربی کرده اند.

در روز های اخیر، تنش منطقه ای میان عربستان سعودی و ایران افزایش یافته و یکی از دلایل عمدۀ این تشنج، استعفای غیر مترقبۀ سعد الحریری، صدراعظم لبنان، می باشد.

آقای حریری که از متحدین دیرینۀ عربستان سعودی می باشد، به تاریخ چهارم ماه نوامبر حین دیدارش از ریاض، پایتخت عربستان سعودی، به طور غیر مترقبه از مقام اش استعفا کرد و در عین حال ادعا کرد که زندگی اش با خطر مواجه است و ایران را متهم به دخالت در جهان عرب کرد.

مینا، خبر گزاری دولتی مصر گزارش می دهد که جلسۀ اضطراری وزیران خارجۀ کشور های عربی به پیشنهاد عربستان سعودی و حمایت امارات متحدۀ عرب، بحرین و کویت برگزار شده است تا به مداخلۀ ایران در کشور های عربی، رسیدگی شود.

عادل الجبیر، وزیر خارجۀ عربستان سعودی، هفتۀ قبل به خبرگزاری رویترز گفته بود که اقدامات حکومت شاهی عربستان در شرق میانه فقط یک پاسخ در برابر آنچه وی "تجاوز" ایران نامید، می باشد، نه چیزی بیشتر از آن.

الهرام، روزنامۀ دولتی مصر، به نقل از مقامات عربی گزارش داده است که جلسۀ وزیران خارجۀ کشور های عربی ممکن موضوع مداخلۀ ایران را به شورای امنیت ملل متحد ارجاع کند.

در همین حال یک منبع وزارت خارجۀ لبنان روز یکشنبه گفت است وزیر خارجۀ آن کشور هنوز هم در بیروت، پایتخت آن کشور، است واحتمالاً در جلسۀ وزیران کشور های عربی شرکت نکند. اما این منبع گفته است که انتين عزام، نمایندۀ لبنان در مجتمع عرب، ممکن در این جلسه شرکت کند.

پس از استعفای حریری از مقام اش، شماری از مقامات لبنانی به شمول میشل عون، رئیس جمهور لبنان، عربستان سعودی را متهم کرد که ریاض آقای حریری را توقف کرده، ادعای که هم از سوی مقامات عربستان رد شد و هم از سوی آقای حریری.

در نهایت پس از مداخلۀ فرانسه، آقای حریری روز شنبه به پاریس، پایتخت فرانسه، سفر کرد و با ایمانول مکرون، رئیس جمهور آن کشور، ملاقات کرد.

آقای حریری روز شنبه حین دیدارش از پاریس گفت که در چند روز آینده به بیروت بر خواهد گشت و در مورد تصمیم اش، وضاحت خواهد داد. آقای حریری گفته است که در مراسم جشن استقلال آن کشور که قرار است روز چهار شنبه برگزار شود، شرکت خواهد کرد.

عربستان سعودی گروه حزب الله لبنان را متهم به داشتن نقش در پرتاب میزایل پالستیک بر ریاض، پایتخت عربستان سعودی، کرد که در اوایل ماه جاری از یمن پرتاب شد.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، سعودی گفته است که ایران میزایل بالستیک را به شورشیان حوثی یمن فراهم کرده و آنرا "تجاوز مستقیم نظامی" بر سعودی خوانده است.

XS
SM
MD
LG