لینک های دسترسی

Breaking News

اعتراضات در ایران: نیروهای امنیتی ایران نه تبعه خارجی را بازداشت کردند


وزارت اطلاعات ایران روز جمعه ۳۰ سپتمبر (هشتم میزان) با انتشار بیانیه‌ای از بازداشت بیش از ۲۵۰ نفر از جمله نه تبعهٔ خارجی در ارتباط با تظاهرات جاری در این کشور خبر داد.

در بیانیه‌ای این وزارت آمده است: "نه تبعهٔ بیگانه از اتباع آلمان، پولند، ایتالیا، فرانسه، هالند، سویدن و ... در صحنهٔ اغتشاشات یا در پشت صحنه‌های توطئه بازداشت شدند."

تظاهرات گسترده در ایران زمانی آغاز شد که مهسا امینی، جوان ۲۲ ساله، به دلیل عدم رعایت حجاب از سوی پولیس گشت ارشاد ایران بازداشت شد و سپس به تاریخ ۱۶ سپتمبر در نظارت این اداره جان باخت.

این بیانیه اعتراضات سراسری را "اغتشاشات" خوانده و مدعی شده که "عوامل سازمان‌های جاسوسی بیگانه"- امریکا، بریتانیا و عربستان سعودی - در این تظاهرات نقش داشته‌اند.

در بیانیه همچنین آمده است که ۲۵۶ نفر از اعضای گروه‌های مخالف غیرقانونی در صحنه یا پشت صحنهٔ ناآرامی‌ها بازداشت شده اند.

در همین حال رسانه‌های مخالف دولت ایران مستقر در خارج از آن کشور گزارش داده اند که نیروهای امنیتی ایران روز جمعه به سوی معترضان تیراندازی کرده اند. اما پولیس ایران گفته است که آنها پس از حملهٔ افراد مسلح بر نیروهای امنیتی پاسخ داده اند.

سازمان عفو بین الملل نیز گفته است که نیروهای امنیتی ایران عمداً از نیروی مرگبار علیه معترضان کار گرفته و با "خشونت بی‌رحمانه" اعتراض‌کنندگان را سرکوب می‌کنند.

این سازمان گفته است که بدون اقدام بین المللی "فراتر از بیانیه‌های محکومیت" افراد بیشتری در معرض خطر کشته شدن استند.

عفو بین الملل گفته است که به اسنادی رسمی دست یافته اند که در آن به فرماندهان نیروهای امنیتی دستور داده شده که با معترضان مقابلهٔ بی‌رحمانه – تا حد مرگ- کنند.

این سازمان غیردولتی اعلام کرده که در اعتراضات، کشته شدن ۵۲ نفر تایید شده، اما این تعداد احتمالا بیشتر است.

یک گروه دیگر حقوق بشری ایران مستقر در اسلو کشته شدن ۸۳ نفر را تایید کرده است. اما خبرگزاری فارس ایران تعدا کشته‌ها را حدود ۶۰ نفر اعلام کرده است.

تظاهرات در اعتراض به کشته شدن مهسا امینی در بازداشت پولیس گشت ارشاد در ایران و ده‌ها کشور دیگر وارد سومین هفته شده است.

در تهیهٔ این مطلب از گزارش خبرگزاری فرانس پرس استفاده شده است.
XS
SM
MD
LG