لینک های دسترسی

Breaking News

ده‌ها منسوب اردوی پیشین افغانستان در هند اعتراض کردند


ده‌ها منسوب اردوی پیشین افغانستان که برای سپری کردن دوره‌های آموزشی در اکادمی‌های نظامی هند در این کشور استند، در مقابل سفارت ایالات متحده امریکا در شهر دهلی جدید دست به اعتراض زدند.

معترضان با حمل شعارهای "شانه به شانه در مقابل تروریزم ایستادیم"، "ما منسوبین اردوی ملی خواهان کمکیم"، "ما خواهان اسکان مجددیم" از ایالات متحده و سایر کشورهای غربی خواستار کمک شده و از امریکا می‌خواهند که همانند نظامیان دیگر، آنان نیز به ایالات متحده یا کشور دیگری منتقل شوند.

فانوس یکی از معترضان به صدای امریکا گفت که تلاش‌ها برای رسیدگی به مشکلات این نظامیان بی‌سرنوشت نتیجه نداد، به همین دلیل آنان اعتراض مدنی را راه اندازی کردند.

آقای فانوس اضافه کرد :"امروز اگر در چنین وضعیتی قرار گرفتیم، تنها دلیلش این بوده که ما در کنار امریکا و در کنار نیروهای امریکا همراه تروریست‌های جهانی جنگیدیم و مقابله کردیم، همچنان خواهش ما این است که ما از این وضعیت بحرانی نجات پیدا کنیم".

این نظامیان افغان می‌گویند که در حال حاضر از یکسو خودشان هزینۀ خوراک و زندگی را در شهر دهلی جدید ندارند و از سویی هم خانواده‌های شان در کابل و ولایات با تهدیدهای امنیتی و اقتصادی مواجه استند.

ده‌ها نظامی افغان در (۱۰ اگست) راهی هندوستان شدند تا در یکی از اکادمی‌های نظامی آن کشور آموزش‌های کوتاه مدت را فرا بگیرند، اما با گذشت چهار روز از سفر شان، حکومت به رهبری محمد اشرف غنی سقوط کرد و طالبان در افغانستان مسلط شدند.

نظامیان معترض در شهر دهلی جدید گفته‌اند که ۴۰ تن آنان از دورۀ کوتاه مدت آموزشی فارغ شدند و ۱۲۰ نظامی دیگر در اکادمی‌های نظامی هند مصروف آموزش اند.

نیروهای نظامی حکومت پیشین افغانستان در حالی در بی‌سرنوشتی قرار دارند که امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجهٔ حکومت طالبان در ۱۲ نومبر (۲۱ عقرب) در اسلام آباد، پایتخت پاکستان، گفت که افغانستان بیش از این به اردوی بزرگ نیاز ندارد و حکومت طالبان تمامی افرادی را که در حکومت پیشین در صفوف نیروهای امنیتی و دفاعی کار کرده اند، نگه نخواهد داشت.

احمد یکی دیگر از معترضان به صدای امریکا گفت که ایالات متحده و متحدانش نباید آنان را فراموش کرده و به حالت بی‌سرنوشتی رها کند.

احمد به صدای امریکا گفت: "امیدوار استیم هرچه عاجل‌تر قسمی که نظامیان دیگر را در اوزبیکستان و تاجیکستان تخلیه کردند، ما را هم به یکی از کمپ‌های نظامی که مربوط می‌شود به ایالات متحده امریکا، تخلیه کنند."

این در حالی است که شماری از پیلوت‌ها و منسوبین قوای هوایی افغانستان که در شرایط بازداشت گونه‌ای در تاجیکستان به سر می‌بردند، به تاریخ نهم نومبر (۱۸ عقرب)‌ توسط یک پرواز چارتر شدۀ ایالات متحده به قطر منتقل شدند.

یکی دیگر از این نظامیان اردوی پیشین افغانستان که نخواست نامش به دلایل امنیتی افشا شود، گفت:"اینجا ما آموزش‌ها را به پایان رساندیم، در بی‌سرنوشتی به سر می‌بریم، هیچگونه کمک مالی و اقتصادی با ما نشده، حتا جایی برای سرپناه نداریم، صدای ما را به جامعۀ جهانی برسانید".

نظامیان گیرمانده در هند در حالی از ایالات متحده و متحدانش خواهان تخلیه و اسکان مجدد استند که هنوز مقامات امریکایی به گونۀ رسمی چیزی نگفته اند.

در همین حال، شماری از این نظامیان پیشین افغان در داخل افغانستان به صدای گفته اند که از ترس طالبان در یکجا بود و باش نمی‌توانند و مجبور اند که هر از گاهی محل سکونت‌شان را تغییر دهند.

XS
SM
MD
LG