لینک های دسترسی

Breaking News

بکتاش سیاووش: پدرم را که سه روز ناپدید بود در یک 'حادثهٔ مرموز' از دست دادم


محمد داوود سیاووش، پدر بکتاش سیاووش و یما سیاووش
محمد داوود سیاووش، پدر بکتاش سیاووش و یما سیاووش

بکتاش سیاووش، عضو ولسی جرگهٔ پیشین افغانستان گفته است که پدرش، محمد داوود سیاووش، را در یک "حادثه مرموز دیگر" از دست داده است.

محمد داوود سیاووش، روزنامه نگار، پژوهشگر، شاعر و نویسنده افغان و عضو انجمن نویسندگان افغانستان از چندی به اینسو در آلمان به سر می‌برد.

بکتاش سیاووش نگاشته است که پدرش از سه روز به اینسو ناپدید بود و پولیس آلمان پس از دریافت جسد، تحقیقات را در پیوند با مرگ وی آغاز کرده است.

این عضو پیشین ولسی جرگهٔ‌ افغانستان در یک پیام فیسبوک نگاشته است: "تحقیقات پولیس آلمان برای رسیدن به حقیقت در جریان است و خانواده ما تا رسیدن به حقیقت این رویداد مرموز منتظر می‌ماند."

به تاریخ هفتم نومبر ۲۰۲۰ زمانیکه موتر حامل کارمندان بانک مرکزی افغانستان در مربوطات حوزۀ نهم امنیتی شهر کابل هدف انفجار ماین مقناطیسی قرار گرفت، یما سیاووش، پسر داوود سیاووش و دو همکارش در این رویداد کشته شدند.

خانوادهٔ سیاووش پس از کشته شدن یما که زمانی مجری تلویزیون طلوع نیز بود، حمله بر موتر حامل وی را مرموز خوانده و از دفتر ملل متحد در افغانستان خواسته بودند تا این قضیه را پیگیری کند.

بکتاش سیاووش در این پیام نوشته است: "پدر مبارز و خستگی ناپذیرم در دو سال و ده ماه گذشته شب و روز برای کشانیدن قاتل، عامل قتل و حامی عامل قتل شهید یما سیاووش چون کوه ایستاد و با کشیدن پرونده برادر شهیدم یما سیاووش به دادگاه بین‌المللی در جستجوی رسیدن به عدالت بود."

او نگاشته است: "شهادت پدرم به شدت مرموز و سوال بر انگیز است، با اتحاف دعا به روح آن مبارز عدالتخواه از دولت آلمان و نهادهای معتبر بین‌المللی می‌خواهیم در این زمینه تحقیقات جدی انجام دهند و تا رسیدن به واقعیت ما را یاری کنند."

حکومت پیشین افغانستان چندی پس از کشته شدن یما سیاووش گفته بود که ۱۱ نفر که عضویت گروه طالبان را داشته و در قتل یما سیاووش دست داشتند، دستگیر شدند. هرچند طالبان در آن زمان دست داشتن در این حمله رد کرده بودند.

گروه

XS
SM
MD
LG