لینک های دسترسی

Breaking News

دپلومات پیشین امریکایی: واحد قوای افغان در صفوف نظامی امریکا ایجاد شود 


یک دپلومات پیشین امریکایی با اشاره به تهاجم روسیه بر اوکراین و ضرورت حمایت ایالات متحده از امنیت اروپا پیشنهاد کرده است که یک واحد از نظامیان پیشین افغان در ترکیب اردوی ایالات متحده ایجاد شود.

فیلیپ کازنت، سفیر پیشین ایالات متحده در کوزوو که در سمت‌های مهم دپلوماتیک در سفارت‌های امریکا در ترکیه، آیسلند و اوزبیکستان نیز کار کرده است، در مقاله‌ای که در وبسایت مرکز تحلیل پالیسی اروپا نشر شده است، به شرح جزییات این پیشنهاد پرداخته است.

آقای کازنت استدلال کرده است که پس از تهاجم روسیه بر اوکراین، درست مانند دورۀ جنگ سرد، یکبار دیگر ضرورت اعزام قوا برای پاسبانی و محافظت از امنیت اروپا در صفوف نظامی ایالات متحده محسوس است. او نگاشته است که به نیروی نظامی نیاز فوری است و به گفتۀ وی قوای نظامی ایالات متحده و تمام نیروهای داوطلب کشورهای متحد امریکا از کمبود جلب و جذب پیهم متاثر است.

او با اشاره به بیش از ۷۵هزار شهروند افغانستان که از اواسط اگست سال گذشته تا کنون به ایالات متحده منتقل شده اند، نگاشته است که برخی از این افغان‌های واجد شرایط برای دریافت اقامت دایمی امریکا اند، اما سرنوشت اقامت برخی دیگر از آنان در گرو تصمیم قانونگذاران امریکایی است تا راهی را برای اقامت درازمدت این مهاجران افغان در امریکا پیدا کنند.

آقای کازنت ادعا کرده است که شماری از این مهاجران تازه وارد افغان در امریکا، علاقمند اند در صفوف نظامی ایالات متحده شامل شوند اما واجد شرایط آن نیستند. یکی از شرایط جلب و جذب در نظام عسکری ایالات متحده، داشتن شهروندی یا اقامت دایمی امریکا است.

این دپلومات امریکایی نگاشته است که یکی از چیزهایی که افغان‌ها به خوبی می‌دانند "جنگیدن" است. او گفته است که شماری از افغان‌های تازه وارد در امریکا تجربۀ کار در صفوف نظامی، شبه نظامی، پولیس و نیروی مبارزه با دهشت افگنی را داشته و شماری دیگر آنان به صفت ترجمان با نظامیان ایالات متحده و ناتو کار کرده اند.

آقای کازنت گفته است که کانگرس ایالات متحده می‌تواند قانونی را وضع کند تا یک واحد نظامی تنها افغان، بدون در نظر داشت لازمۀ شهروندی یا اقامت دایمی امریکا در ترکیب اردوی ایالات متحده ایجاد شود و نظامیان امریکایی که تجربۀ جنگ در افغانستان را دارند و یا هم نظامیان امریکایی افغان‌تبار این واحد نظامی افغان را آموزش داده و رهبری کند.

شهروندان خارجی که برای شهروندی ایالات متحده درخواست می‌دهند، باید پنج سال اقامت دایمی امریکا را داشته باشند، اما در صورتیکه یک فرد دارندۀ اقامت دایمی امریکا یکسال در صفوف نظامی این کشور خدمت کند، واجد شرایط گرفتن شهروندی این کشور می‌شود.

آقای کازنت با اشاره به این نکته می‌گوید که در نظرگرفتن امتیازات و مشوق‌هایی از این قبیل برای افغان‌ها می‌تواند زمینۀ جلب و جذب را برای واحد ویژۀ افغان در صفوف عسکری امریکا مهیا کند. اما وی تاکید می‌کند که خدمت نظامی باید متممی برای گرفتن اقامت یا شهروندی امریکا برای افغان‌ها باشد، نه جاگزین آن.


این دپلومات امریکایی گفته است که در خزان سال گذشته، پیشنهاد ایجاد واحد نظامیان افغان در ترکیب اردوی بریتانیا مطرح شد که این واحد متشکل از افغان‌هایی باشد که در جریان عملیات تخلیۀ نظامی از افغانستان -۱۵ تا ۳۰ اگست ۲۰۲۱- به آن کشور منتقل شده و نیز محصلان افغان که در پایگاه‌ها یا نهادهای تحصیلی نظامی بریتانیا سرگرم آموزش اند، در ترکیب این واحد شامل باشند.

هرچند این ایده تا کنون در بریتانیا تحقق نیافته است، آقای کازنت ابراز امیدواری کرده است که ایالات متحده آن را به گونۀ جدی پی‌گیری کند.

XS
SM
MD
LG