لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا در یک ربع به ارزش۸۴ میلیون دالر وسایط و مهمات به اردوی افغانستان خریده است


امریکا در جریان سه ماه، به اردوی ملی افغانستان به ارزش بیش از ۸۴.۱ میلیون دالر وسایط، مهمات و پرزه‌جات خریداری کرده است.

دفتر سفر مفتش ایالات متحده برای بازسازی افغانستان در گزارش تازه‌اش نوشته است که این وسایط و مهمات از اول اگست تا ۳۱ اکتوبر ۲۰۲۰ خریداری شده است.

سیگار گفته است که این تجهیزات در گذشته خریداری شده و روند تحویل‌دهی آن ادامه دارد.

سیگار نگاشته است که ۲۱۷ واسطه نوع هاموی که ارزش آن به ۵۱.۸ میلیون دالر بالغ می‌شود، در این خریداری شامل است.

وزارت دفاع ایالات متحده در ربع گذشته گفت که بر علاوهٔ خریداری ۶۰۰۰ واسطهٔ جدید هاموی از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸، منحیث بخشی از ستراتیژی تجدید شدهٔ وسایط سال ۲۰۱۷، در حدود ۱۶۰۰ واسطهٔ هاموی زرهی اردوی امریکا مرمت شده و به نیروهای امنیتی افغانستان منتقل می‌شود.

براساس گزارش سیگار، قیمت وسایط مرمت شده در مقایسه با وسایط جدید ۸۰ هزار دالر نازلتر است.

ایالات متحده بر اساس تعهد با افغانستان، تا تاریخ ۳۱ دسمبر سال ۲۰۲۰، در حدود ۱۲.۶ میلیارد دالر را از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۸ در بخش آموزش و تجهیز نیروهای اردوی ملی و نیروهای هوایی افغان خرج کرده است.

افزایش حملات هوایی

سیگار همچنان گفته است که در ربع اخیر حملات هوایی نیروهای امریکایی برای دفاع از نیروهای افغان افزایش یافته بود.

پس از توافقنامهٔ ۲۹ فبروری ۲۰۲۰ با گروه طالبان، ایالات متحده حملات تعرضی هوایی علیه گروه طالبان را متوقف کرد.

طالبان چندین بار در این ربع اتهام وارد کردند که ایالات متحده با راه اندازی حملات هوایی از مواد توافقنامه با این گروه تخطی ورزیده است، اما نیروهای امریکایی در افغانستان گفته اند که حملات در تطابق به مواد توافقنامه انجام شده است.

نیروهای امریکایی در افغانستان گفته اند هر زمانی که نیروهای افغان تحت حملات طالبان قرار گیرند، حملات مشابه انجام خواهد شد.

بر اساس گزارش سیگار، نیروهای امریکایی در ربع اخیر سال گذشته، از هیچ گونه تلفات غیرنظامیان در جریان حملات هوایی گزارش ندادند.

تلفات غیر نظامیان

ماموریت حمایت قاطع گزارش داده است که از تاریخ اول اکتوبر تا ۳۱ دسمبر سال گذشته، ۸۱۰ غیرنظامی در افغانستان کشته شده و ۱۷۷۶ نفر دیگر زخمی شده اند.

سیگار به نقل از این ماموریت نوشته است که با وجود خشونت‌های جاری، در مقایسه با ربع قبلی، تلفات غیرنظامی ۱۴ در صد افزایش داشت.

در این گزارش آمده است که تلفات غیرنظامیان در سال ۲۰۲۰ در مقایسه با سال ۲۰۱۹ میلادی در حدود پنج در صد و در مقایسه با ۲۰۱۸ شش در صد کاهش داشت.

با آنهم در این گزارش گفته شده است که رقم تلفات در ربع اخیر سال ۲۰۲۰ در مقایسه با زمستان‌‌ سال‌های گذشته، به گونهٔ استثنایی بلند بوده است.

XS
SM
MD
LG