لینک های دسترسی

Breaking News

مدلین البرایت، وزیر خارجۀ پیشین امریکا درگذشت


مدلین البرایت، وزیر خارجۀ پیشین ایالات متحده

مدلین البرایت، وزیر خارجۀ پیشین ایالات متحده که نخستین وزیر خارجۀ زن در تاریخ امریکا است، روز چهارشنبه ۲۳ مارچ (سوم حوت) به عمر ۸۴ سالگی در گذشت.

مدلین البرایت که در زمان ریاست جمهوری بل کلنتن، رییس جمهور پیشین ایالات متحده وزیر خارجه بود، به عنوان دپلومات کار کشته مسوولیت سیاست خارجی امریکا را در وسط دو بحران آن عصر –نسل کشی رواندا و جنگ بوسنیا هرزگوینا- به عهده داشت.

خانوادۀ خانم البرایت روز چهارشنبه در یک پیام تویتر نگاشته است: "دل شکسته‌ایم که اعلام می‌داریم که داکتر مدلین البرایت، ۶۴مین وزیر خارجۀ ایالات متحده و نخستین زنی که در این سمت ایفای وظیفه کرده است، اوایل امروز درگذشت. دلیل مرگ وی سرطان بود."

بین سال‌های ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۷ خانم البرایت به صفت سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد ایفای وظیفه کرد و از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۱ وزیر خارجه بود.

افزون بر دپلوماسی فعال در قبال نسل کشی رواندا و جنگ بوسنیا هرزگوینا، خانم البرایت تلاش فراوان برای پایان بخشیدن برنامۀ هسته‌ای کوریای شمالی کرد. او در سال ۲۰۰۰ به پیونگ یانگ، پایتخت کوریای شمالی سفر کرد و با کیم جونگ ایل، رهبر پیشین آن کشور دیدار کرد.

مدلین البرایت پس از تصدی وزارت خارجه، به الگو و الهام برای زنانی مبدل شد که در صدد فرصت کار و در تقلای محترم شمرده شدن در محیط کار بودند.

خانم البرایت به تاریخ ۱۵ می ۱۹۳۷ در شهر پراگ به دنیا آمد و خانوادۀ وی در سال ۱۹۳۹ پس از آنکه چکسلواکیا به تصرف آلمان درآمد، به لندن فرار کرد. او مکتب را در سویس خواند.

در پایان جنگ جهانی دوم خانوادۀ مدلین البرایت به چکسلواکیا برگشت، اما پدر وی که دپلومات و شخصیت اکادمیک و مخالف کمونیزم بود، یکجا با زن و فرزندانش به ایالات متحده آمد و در پوهنتون شهر دنفر امریکا مشغول تدریس شد.

مدلین البرایت در پوهنتون ولسلی ایالت مسه چوستس در رشتۀ علوم سیاسی تحصیل کرد و دوکتورای خود را از پوهنتون کولمبیا گرفت. او به زبان‌های چکی، فرانسه‌ای، پولندی، روسی و انگلیسی تسلط کامل داشت.

XS
SM
MD
LG