لینک های دسترسی

Breaking News

از آغاز زندگی در امریکا با ۳۰۰ دالر تا مدیریت پرواز ناسا به مریخ


هنگامیکه‌ کاوشگر "پشتکار" ادارۀ تحقیقات فضایی ایالات متحده موفقانه بر سطح کرۀ مریخ فرود آمد، دیانا تروهیو، مدیر این پرواز، برای لحظاتی مبهوت شده بود و اصلاً باورش نمی‌شد که چه چیز واقع شده است.

نشستن پشتکار بر سطح مریخ، نخستین مرحلۀ ماموریت این کاوشگر برای یافتن حیات یا نشانۀ حیات در کرۀ سرخ است، معمایی که تروهیو از نوجوانی در صدد پی‌بردن به آن است.

دیانا تروهیو ۱۷ ساله بود که پدر و مادرش از هم طلاق گرفتند و این دختر نوجوان فقط با ۳۰۰ دالر به امریکا آمد و در آن زمان حتا یک کلمه هم انگلیسی نمی‌دانست.

او به محض رسیدن به ایالات متحده به درس و تعلیم شروع کرد، خانۀ مردم را صفاکاری می‌کرد تا پول درس و فاکولتۀ خود را پیدا کند.

خانم تروهیو در مورد آغاز زندگی در امریکا به شبکۀ خبری سی بی اس گفت: "به هر آنچه که سر راهم می‌آمد به عنوان فرصت می‌نگریستم. حتا زمانیکه تشناب‌های مردم را پاک می‌کردم، خرسند بودم که وظیفه دارم و با مزد این کار برای خود غذا خریده و کرایۀ سرپناه خود را می‌دهم."

تروهیو در پوهنتون فلوریدا رشتۀ انجنیری فضایی را فراگرفت و پس از فراغت از پوهنتون، سرانجام در سال ۲۰۰۷ به ناسا پیوست. بخشی از تلاش وی برای کار در عرصۀ تحقیقات فضایی و پیوستن به ناسا، غلط ثابت کردن طرز دید برخی اعضای خانواده اش نسبت به زنان بود.

به گفتۀ خانم تروهیو: "می‌خواستم خانواده‌ام، به ویژه مردان خانواده، درک کنند که زنان با ارزش اند و خواستم به آنان ثابت کنم که ما [زنان] مهم هستیم."

هم اکنون تروهیو عضو لابراتوار نیروی رانندۀ جت در ناسا است و نیز در تیمی کار کرده است که بازوی روباتیک را برای جمع آوری نمونۀ صخره‌های سطح مریخ اختراع کرده است.

خانم تورهیو گفت: "در پی یافتن پاسخ به این پرسشیم که آیا ما در کاینات تنهاییم. آرزومندم که در جریان یک سال عملیات در سطح مریخ، بتوانیم به این پرسش پاسخ بدهیم."

دیانا تروهیو می‌گوید که به عنوان یکی از معدود زنان لاتین‌تبار که در این عرصه دست اندرکار است، از کشور، فرهنگ، میراث و مردم خود نمایندگی می‌کند.

بر اساس یافته‌های بنیاد تحقیق دانشجویان، کسانیکه که ریشه در کشورهای امریکای لاتین دارند تنها هشت درصد نیروی کار در بخش علوم، تکنالوژی، انجنیری و ریاضیات را تشکیل می‌دهند و سهم زنان لاتین در این عرصه فقط دو درصد است.

با گرفتن مسوولیت یکی از مهمترین ماموریت‌های ناسا، تروهیو امیدوار است که روزنه برای ورود بیشتر مردمان کشورهای امریکای جنوبی در ناسا گشوده شود و شاهد روزی باشد که دختران بیشتر اسپانیایی زبان در بخش‌های علوم، تکنالوژی و انجنیری آموزش دیده و به کار گماشته شوند.

XS
SM
MD
LG