لینک های دسترسی

Breaking News

از نفت تا دارایی‌ها، تعزیرات غرب اقتصاد روسیه را هدف قرار داد


فهرست تعزیرات وضع شدهٔ غربی بر اقتصاد روسیه در حالی گسترش می‌یابد که به دلیل حملهٔ نظامی مسکو بر اوکراین، بر واردات نفت روسیه محدودیت وضع شده، دارایی‌های این کشور منجمد و سرمایه‌گذاری‌های جدید در این کشور ممنوع شده است.

رهبران اتحادیهٔ اروپا روز گذشته بر ممنوعیت اکثر واردات نفت روسیه توافق کردند. آنان توافق کردند که واردات نفت از روسیه توسط تانکر‌ها را منع کنند، اما استفاده از خط لولهٔ‌ نفت را استثنا قرار دادند تا هنگری بتواند به نفت خام روسیه دسترسی داشته باشد.

اورسلا فون‌در لاین،‌ رییس کمیسیون اتحادیهٔ اروپا گفت که این پیمان تا اخیر سال جاری ۹۰ در صد واردات نفت روسیه به اتحادیهٔ اروپا را کاهش خواهد داد.

این اتحادیه همچنان می‌خواهد تا اخیر سال جاری واردات گاز روسیه را ۶۶ در صد کاهش دهد و شرکت‌های اروپایی را از سرمایه‌گذاری های جدید در این سکتور منع کند.

بر اساس این توافق، سر از ماه اگست، روند خریداری ذغال سنگ از روسیه نیز متوقف می‌شود.

ایالات متحده و کانادا به گونهٔ‌ جداگانه بر واردات نفت و گاز روسیه محدودیت وضع کرده اند در حالی که بریتانیا تا اخیر سال جاری به گونهٔ مرحله‌وار این واردات را کاهش خواهد داد.

حمل و نقل

اتحادیهٔ اروپا بنادر خویش را به روی کشتی‌های روسی بست و رانندگان موترهای باربری روسی نیز از فعالیت در این اتحادیه منع شده اند.

کشورهای عضو اتحادیهٔ اروپا، ایالات متحده، کانادا، سویس، ناروی و آیسلند حریم هوایی خویش را به روی طیاره‌های روسی بسته و خطوط‌ هوایی غربی نیز پرواز‌های شان به روسیه را متوقف کرده اند.

این در حالی است که حفظ و مراقبت طیاره‌های ایربس و بوینگ روسیه نیز منع شده است.

تجارت

تعزیرات اتحادیهٔ اروپایی همچنان صادرات محصولات مانند موتر، ساعت‌های پربها، مواد کیمیایی، چپ‌ها و سایر پرزه‌جات الکترونیکی را منع کرده است تا سکتور صنعتی و تنکالوژی روسیه را هدف قرار بدهد.

در کنار این، واردات آهن، سمنت و محصولات رابری و چوبی نیز از روسیه منع شده است.

این اتحادیه همچنان لقب تجارتی "کشورهای مورد علاقه" روسیه و بلاروس را حذف کرده و بر صادرات این کشورها تعرفه‌های تنبیهی را وضع کرده اند.

سکتور مالی

رهبران اتحادیهٔ اروپا توافق کرده اند که ششمین بستهٔ تعزیراتی شان در برگیرندهٔ اقدامات برای بیرون کشیدن اسبیربانک روسیه از سیستم خدمات مالی سویفت باشد.

این بزرگترین بانک روسیه گفته است که از این اقدام که پرداخت‌های بین المللی را دشوار می‌سازد، متاثر نشده است.

ایالات متحده، اتحادیهٔ اروپا و بریتانیا اسعار خارجی نگهداری شده در بانک مرکزی روسیه را منجمد کرده و تمامی معاملات با این بانک را منع کرده اند.

شرکت‌های بزرگ کردت کارت‌ امریکایی، ویزه، ماسترکارت و امریکن اکسپرس، دسترسی بانک‌های روسیه را از شبکهٔ های تادیاتی شان قطع کرده اند.

ایالات متحده که قبلاً اجازه داده بود مسکو قرضه‌های خارجی‌اش را پرداخت کند، اکنون این استثنا را پایان می‌بخشد.

افرادی کلیدی

تعزیرات امریکایی و اتحادیه اروپا بر صدها تن از شهروندان روسیه نیز وضع شده است، به شمول، ولادمیر پوتین، رییس جمهور روسیه و دختران جوان‌اش.

روز گذشته، اتحادیهٔ اروپا فهرست سیاه خویش را به حدود ۶۰ نفر افزایش داد و رییس کلیسای ارتودوکس روسیه را نیز در این فهرست شامل کرد. این افراد نمی‌توانند وارد اتحادیه اروپا شوند و دارایی‌های شان نیز راکد شده است.

XS
SM
MD
LG