لینک های دسترسی

Breaking News

کنفرانس ژنیو با تعهد کمک ۱۳ میلیارد دالر به افغانستان پایان یافت


کنفرانس کشورهای کمک کننده به افغانستان با تعهد فراهم آوری حدود ۱۳ میلیارد دالر برای چهار سال آینده به افغانستان پایان یافت.

این نشست شام سه شنبه ۲۴ نومبر (چهارم قوس) با نشر اعلامیۀ مشترک پایان یافته که در آن آمده است "تمویل کنندگان حداقل ۳.۳ میلیارد دالر ا مریکایی برای سال اول از چهار سال پیش رو متعهد گردیدند که انتظار می رود که تعهدات سالانه به همان سطح قبلی سال به سال باقی بماند."

شمروز خان مسجدی، سخنگوی وزارت مالیۀ افغانستان در یک پیام تویتر نوشته است که باقی این کمک‌ها تا سال ۲۰۲۴ به شرط پابندی افغانستان به تعهدات‌اش پرداخته خواهد شد.

در اعلامیۀ مشترک کنفرانس ژنیو آمده است که "حکومت افغانستان با حمایت همکاران بین المللی، متعهد به حفظ و توسعه دستاوردهای اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و انکشافی از سال ۲۰۰۲ به این سو می باشد. دموکراسی، حقوق بشر به شمول حقوق زنان، اطفال و اقلیت ها موضوعات اساسی هستند که باید از آنها حفاظت صورت گرفته و توسعه یابند."

نمایندگان اکثر کشورهای کمک کننده به افغانستان در این کنفرانس، استقرار فوری آتش‌بس، ادامۀ مذاکرات صلح، حفظ دستآوردهای دو دهۀ پسین به ویژه در زمینۀ حقوق، دستآوردها در زمینۀ حقوق زنان و کودکان، مبارزۀ جدی بر ضد فساد اداری و تحکیم قانون در افغانستان را از شرایط عمدۀ ادامۀ کمک‌های شان برای این کشور عنوان کردند.

مایک پمپیو، وزیر خارجۀ ایالات متحده در این نشست "اصلاحات اقتصادی؛ تلاش‌های واقعی مبارزه با فساد به شمول مبارزه با مخدرات؛ احترام به حقوق بشر، به شمول آزادی مذهبی؛ محیط پذیرا برای سکتور خصوصی؛ و گام برداشتن به سوی اتکا به خود" را به عنوان پیش‌شرط‌های ادامۀ کمک جهانی به افغانستان بر شمرد.

وزارت مالیۀ افغانستان گفته است که ایالات متحده برای سال ۲۰۲۱ میلادی وعدۀ کمک ۶۰۰ میلیون دالر را برای افغانستان کرده است که فراهم آوری ۳۰۰ میلیون دالر این کمک مشروط و منوط به پیشرفت در مذاکرات صلح افغانستان است.

کنفرانس دو روزۀ ژنیو برای افغانستان با شرکت نمایندگان ۷۰ کشور و ۳۰ سازمان بین‌المللی روز دوشنبه به میزبانی فنلند، ملل متحد و افغانستان آغاز شد و شام سه شنبه با فراخوان " آتش بس فوری، دایمی و جامع" در افغانستان پایان یافت.

با توجه به خطرات جدی ناشی از گسترش کووید ۱۹ همه شرکت کنندگان، از راه دور با حضور میزبانان در مقر ملل متحد در ژنیو، شرکت کرده بودند.

در دو دهۀ گذشته، کشورهای کمک کننده به افغانستان هر چهار سال یکبار تعهدات شان را به افغانستان اعلام می‌کنند. در کنفرانس قبلی کشورهای کمک کننده به افغانستان که در سال ۲۰۱۶ در بلجیم برگزار شده بود، جامعۀ جهانی ۱۵.۲ میلیارد دالر را برای افغانستان تعهد کرده بود.

XS
SM
MD
LG