لینک های دسترسی

Breaking News

آلمان تا اوایل جولای نیروهای خود را از افغانستان خارج می‌کند


وزارت دفاع آلمان روز چهارشنبه ۲۱ اپریل (اول ثور) اعلام کرد که قصد دارد نیروهای خود را تا اوایل ماه جولای از افغانستان بیرون کند.

سخنگوی وزارت دفاع آلمان به خبرگزاری فرانس پرس گفت که باوجود آنکه تصمیم نهایی را ناتو اتخاد خواهد کرد اما "مفکورهٔ فعلی ... کوتاه کردن دوره خروج است. تاریخ چهارم جولای برای خروج در حال بررسی است".

آلمان قبلاً هم گفته بود که در کنار سایر کشورهای عضو ناتو و ایالات متحده امریکا، از اول ماه می خروج سربازان خود را از افغانستان آغاز می‌کند.

آلمان پس از ایالات متحده بیشترین سرباز را در افغانستان دارد. در حال حاضر در حدود ۱۳۰۰ سرباز آلمانی در افغانستان حضور دارند.

جو بایدن رییس جمهور ایالات متحده هفتهٔ گذشته اعلام کرد که روند خروج سربازان امریکایی از افغانستان قرار است از اول ماه می آغاز شود و پیش از ۲۰مین سالگرد حملات ۱۱ ستمبر، این روند تکمیل خواهد شد.

هم اکنون بین ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ سرباز امریکایی در افغانستان حضور دارند.

وزاری پیمان اتلانتیک شمالی نیز در اعلامیهٔ مشترک گفتند که یک‌جا با نیروهای امریکایی افغانستان را ترک خواهند کرد.

براساس برنامهٔ آقای بایدن، علاوه بر سربازان امریکایی، حدود ۷۰۰۰ سرباز ناتو نیز تا تاریخ ۱۱ سپمتبر افغانستان را ترک خواهند کرد.

تصمیم برای خروج نیروهای خارجی از افغانستان در حالی اتخاذ شده که گفتگوهای صلح بین جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان متوقف شده و نشست ترکیه در مورد صلح افغانستان نیز به تعویق افتاده است.

XS
SM
MD
LG