لینک های دسترسی

Breaking News

تنش غنی و عبدالله خاتمه می‌یابد، عبدالله رهبری شورای عالی مصالحه را می‌گیرد - دانش


دفتر مطبوعاتی محمد سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان با نشر اعلامیه‌ای گفته است که تنش‌های سیاسی بین محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان و عبدالله عبدالله به زودی پایان خواهد یافت.

بر اساس این اعلامیه آقای دانش روز پنج‌شنبه ۳۰ اپریل (۱۱ ثور) در تماس ویدیویی با دیبرا لاینز، نمایندۀ خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان گفته است: "تلاش برای تحکیم وحدت و هماهنگی در چارچوب حکومت مشارکت ملی جریان داشته تا چند روز آینده هر دو طرف به توافق نهایی دست‌یافته و آقای عبدالله عبدالله رهبری شورای عالی مصالحه را به عهده خواهد گرفت."

اما شماری از رسانه‌های افغانستان گزارش داده اند که طرح حکومت مشارکتی آقای عبدالله نهایی شده است که تشکیل شورای عالی دولت با حضور رهبران سیاسی، صدارت اجرایی با صلاحیت‌های ویژه به شمول رهبری روند صلح به ریاست نمایندۀ ستاد ثبات و همگرایی، ایجاد شورای رهبری به ریاست عبدالله عبدالله، اعطای رتبۀ مارشالی به عبدالرشید دوستم و تعیین پنجاه درصد وزیران، معینان، سفیران و روسای عمومی توسط تیم ثبات و همگرایی بخش‌های مهم آن است.

تا حال آقای عبدالله و سخنگویان وی در مورد گفته‌های آقای دانش و هم در مورد گزارش رسانه‌ها پیرامون طرح حکومت مشارکتی عبدالله عبدالله تبصرۀ رسمی نکرده است.

صلح و کروناویروس

روند صلح و مذاکره با طالبان و مبارزه با شیوع کروناویروس از نکات دیگر صحبت‌های آقای دانش با نمایندۀخاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان بوده است.

بر اساس اعلامیۀ دفتر مطبوعاتی معاونیت دوم ریاست جمهوری افغانستان، خانم لاینز گفته است که "افغانستان با اوج گرفتن ویروس کرونا جنگ سختی را در پیش دارد" و به گفتۀ ویسازمان ملل متحد برای هرگونه همکاری با دولت و مردم افغانستان در این زمینه متعهد است.

بر اساس آخرین آمار شمار مبتلایان کروناویروس در افغانستان به ۲۱۷۱ نفر و مرگ و میر ناشی از آن به ۶۴ نفر رسیده است.

  • 16x9 Image

    نجیب‌الله احمدیار

    نجیب‌الله احمدیار کار با رسانه‌ها را در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز کرد و از سال ۲۰۰۹ به اینسو در صدای امریکا به صفت ویراستار، نویسنده و مجری برنامه‌های رادیویی، تلویزیونی و دیجیتلی کار می‌کند. 

XS
SM
MD
LG