لینک های دسترسی

Breaking News

کلید صلح افغانستان کجاست؟


محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان گفته است که کلید صلح افغانستان در دست افغان‌ها و کلید جنگ افغانستان در پاکستان است.

گفته‌های آقای غنی در واکنش به اظهارات زلمی خلیلزاد، فرستادۀ ویژۀ ایالات متحده در امور صلح افغانستان است که پس از دیدار با نمایندگان طالبان در قطر گفته است که اکنون کلید صلح در دست افغان‌ها است.

رئیس جمهور غنی چهارشنبه (۳۰ جنوری) در کنفرانس ملی جوانان و صلح در کابل گفت "کلید صلح در افغانستان است، چون طرح، برنامه و نقشۀ راه برای صلح داریم، اما کلید جنگ در اسلام آباد، کویته و راولپندی می باشد."

اما تنها آقای غنی به این اظهارات آقای خلیلزاد اشاره نکرد و شماری دیگر از سیاستمداران افغان نیز به آن واکنش نشان دادند.

امرالله صالح، سرپرست پیشین وزارت داخله و رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان نیز سه شنبه (۲۹ جنوری) ظاهراً با واکنش تند به گفته های آقای خلیلزاد در فیسبوک نوشت که کلید صلح افغانستان در دست پاکستان است.

آقای صالح در یک پیام طولانی در فیسبوک ارزیابی آقای خلیلزاد را "بسیار سطحی" خوانده و گفته است که کلید صلح افغانستان در راولپندی است.

حکومت افغانستان همواره طالبان را مهره‌های ارتش و استخبارات پاکستان خوانده و زمانی هم آقای غنی به جای مذاکره با طالبان به مذاکره میان افغانستان و پاکستان تاکید کرده بود.

اما در چند سال اخیر، پاکستان به ویژه در پاسخ به اصرار ایالات متحده و افغانستان برای کشاندن طالبان به مذاکرات صلح، استدلال می‌کرد که دیگر مانند گذشته‌ها نفوذ کامل و بی کم و کاست بر طالبان ندارد.

اینک که مذاکرات صلح افغانستان بیش از هر وقت دیگر رمق گرفته است و به گفتۀ زلمی خلیزاد "انکشافات قابل ملاحظه" در آن رونما شده است، نظامیان پاکستانی ادعا کرده اند که پاکستان گروه طالبان را به مذاکرات صلح وادار کرده است.

آصف غفور، سخنگوی اردوی پاکستان در مصاحبه با عرب نیوز گفته است "طالبان، پاکستان را در روند صلح طرد نمی‌کنند. ما تسهیل کننده‌ایم. ما با کشاندن طالبان به میز مذاکرات، کار خود را انجام دادیم. بحث ها و چگونگی پیشرفت این روند به انکشافات هرنشست ارتباط خواهد داشت".

XS
SM
MD
LG