لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان را ما به میز مذاکره آوردیم – اردوی پاکستان


سخنگوی اردوی پاکستان گفته است که نظامیان پاکستانی، طالبان را به مذاکرات صلح با نمایندگان ایالات متحده در قطر وادار ساختند.

آصف غفور، سخنگوی اردوی پاکستان در مصاحبه با عرب نیوز گفته است "طالبان، پاکستان را در روند صلح طرد نمی‌کنند. ما تسهیل کننده‌ایم. ما با کشاندن طالبان به میز مذاکرات، کار خود را انجام دادیم. بحث ها و چگونگی پیشرفت این روند به انکشافات هرنشست ارتباط خواهد داشت".

این شاید نخستین باری باشد که یک مقام اردوی پاکستان با صراحت از کنترول نظامیان پاکستان بر طالبان افغان حرف می زند. پیش از این، مقام های پاکستانی همواره تاکید می ورزیدند که اردو و استخبارات این کشور از جنگجویان طالب حمایت نمی کند.

همزمان با این وزیر خارجه ایالات متحده از پیشرفت در مذاکرات شش روزۀ زلمی خلیلزاد با نمایندگان طالب در قطر خبر داده است.

آقای خلیلزاد که اکنون برای صحبت و مشوره با سران حکومت افغانستان به کابل رفته است، تاکید دارد که در توافق با طالبان "مذاکرات بین الافغانی" باید شامل باشد.

یکی از شرایط طالبان با صلح، خروج کامل قوای خارجی از افغانستان است. آقای غفور گفته است که پس از خروج قوای خارجی از افغانستان، معلوم نیست که قوای افغان توان مقابله را تهدید طالبان را خواهند داشت یا خیر.

سخنگوی اردوی پاکستان گفته است که ایالات متحده باید به گونه‌ای از افغانستان بیرون شود که این کشور را مانند دوست برای همسایگانش برجا بگذارد. او گفته است که روابط افغانستان و پاکستان باید مستحکمتر شود.

ایالات متحدۀ امریکا، به ویژه پس از رویکار آمدن حکومت به رهبری رئیس جمهور دونالد ترمپ، بر پاکستان فشار وارد کرده است تا از حمایت گروه‌های دهشت افگن دست برداشته و طالبان را به مذاکرات صلح ترغیب کند.

رئیس جمهور ترمپ به خاطر آنچه حمایت پاکستان از دهشت افگنان خوانده است، میلیاردها دالر مساعدت نظامی و ملکی واشنگتن را به اسلام آباد متوقف کرده و برای بازپرداخت آن شرط گذاشته است که پاکستان از حمایت و پرورش دهشت افگنان دست بردارد.

XS
SM
MD
LG