لینک های دسترسی

Breaking News

پیش از آغاز مذاکرات با طالبان فهرست هیات مذاکره کنندۀ دولت را اعلان نمی‌کنیم – غنی


محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان گفته است که تیم مذاکره کننده با طالبان را برگزیده است و به گفتۀ وی این تیم از مشارکت گستردۀ سیاسی برخوردار است.

آقای غنی شام پنج‌شنبه ۲۲ اگست (۳۱ اسد) در مصاحبه‌ با تلویزیون طلوع گفت که این فهرست درست زمانی نشر خواهد شد که دقیقا مذاکرات طالبان با حکومت آغاز شود. او گفت که نمی‌خواهد "فاجعۀ امارات" دوباره تکرار شود.

برای شرکت در نشست صلح در امارات متحدۀ عربی فهرست ۲۵۰ نفری اعلام شد که طالبان آن را با استهزافهرست شرکت کنندگان "عروسی" عنوان کردند.

این در حالی است که نهمین دور مذاکرات میان نمایندگان امریکا و گروه طالبان در قطر روز پنج‌شنبه ۲۲ اگست (۳۱ اسد) آغاز شد و انتظار می‌رود که این دور مذاکرات به توافق میان دو طرف منتهی شود.

شدت گرفتن مذاکرات میان طالبان و امریکا و امکان توافق میان دو طرف، گمانه زنی‌هایی را در مورد تعویق انتخابات افغانستان ایجاد کرده است.

رییس جمهور غنی در پیوند به مذاکرات صلح با طالبان گفت: "فیصلۀ ما این است که نظام جمهوری اسلامی افغانستان را حفظ می‌کنیم...برگزار نشدن انتخابات سبب ایجاد بحران مشروعیت نظام می‌شود... از اینرو هیچ چیزی نمی‌تواند انتخابات را به تعویق بی‌اندازد."

آقای غنی تاکید کرد که تصمیم در مورد تعویق انتخابات افغانستان را مردم می‌گیرد نه گروه طالبان.

در پاسخ به پرسشی در مورد تضمین برای برگزاری انتخابات شفاف، آقای غنی گفت: "اگر ملت از انتخابات نظارت داشته باشد، انتخابات بهتر و شفافتر از گذشته خواهیم داشت."

رییس جمهور افغانستان سه اشتباه کاری اش را به صفت رییس جمهور چنین برشمرد "باید قاطع تر عمل می کردم، به خاطر خیر مملکت خاموشی اختیار کردم. دوم باید در مقابل اقدامات بعضی وزارت‌ها که بسیار سلیقه‌ای رفتار کردند، موقف به مراتب جدی‌تر می گرفتم...سوم در قسمت تعیین لوی سارنوال و کمیسیون اصلاحات اداری به مراتب پیشتر و سریعتر اقدام می‌کردم."

XS
SM
MD
LG