لینک های دسترسی

Breaking News

غنی: به تصمیم امریکا مبنی بر خروج نیروها احترام داریم 


محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان می‌گوید که امشب، به وقت کابل، با جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده از طریق تلیفون صحبت کرده و در مورد تصمیم خروج نیروها از افغانستان تا اوایل سپتمبر بحث کردیم.

آقای غنی در صفحهٔ تویتراش نگاشته است: "همزمان با آنکه ما وارد مرحلهٔ بعدی مشارکت ما می‌شویم، به کار ما با شرکای امریکایی و ناتو در تلاش‌های جاری صلح ادامه خواهیم داد."

رییس جمهور افغانستان گفته است که جمهوری اسلامی افغانستان به این تصمیم امریکا احترام دارد و برای تحقق بدون اشکال آن کار خواهد کرد.

او گفت که نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان توانایی کامل دفاع از مردم و کشور خویش را دارند.

در گزیده‌های از سخنرانی آقای بایدن که از سوی قصر سفید نشر شده آمده است که پس از مشوره‌های نزدیک با متحدین و شرکا، با رهبران نظامی و استخباراتی و دپلومات‌ها و متخصصین امور، ۱۱ سپتمبر را تاریخ خروج مکمل نیروهای امریکایی از افغانستان اعلام می‌کند.

آقای بایدن گفته است: "ما به گونهٔ متداوم به نیروهای ملی امنیتی و دفاعی افغان معاونت فراهم خواهیم کرد. در کنار شرکا خویش، ما در حدود ۳۰۰ هزار پرسونل را تعلیم و تجهیز می‌کنیم و آنان دلاورانه از جانب کشورشان مبارزه کرده و از مردم افغانستان با بهای گزاف دفاع خواهند کرد."

این در حالی است که وزیر خارجهٔ ایالات متحده امروز ۱۴ اپریل (۲۵ حمل) در بروکسل گفت که نیروهای به رهبری ناتو در هماهنگی با خروج طرح شدهٔ نیروهای امریکایی تا ۱۱ سپتمبر امسال افغانستان را ترک خواهند کرد.

انتونی بلینکن گفت: "من اینجا (بروکسل) استم تا از نزدیک با متحدین خویش و با منشی عمومی (ناتو) بر اصول که از آغاز ایجاد کرده ایم: یکجا می‌رویم، یکجا سازگاری می‌کنیم و یکجا بیرون می‌شویم،‌ کار ‌کنم."

هم‌اکنون ۲۵۰۰ سرباز امریکایی و هفت هزار تن از نیروهای کشورهای عضو ناتو در افغانستان حضور دارند.

XS
SM
MD
LG