لینک های دسترسی

Breaking News

روسیه: خروج دیرتر قوای امریکایی از افغانستان سبب تشدید جنگ خواهد شد


روسیه می‌گوید که طرح واشنگتن برای خروج نیروها از افغانستان تا ماه سپتمبر می‌تواند به تشدید درگیری دراز مدت منجر شود و گفتگوهای صلح را به مخاطره بیاندازد.

وزارت خارجه روسیه روز چهارشنبه ۱۴ اپریل (۲۵حمل) گفت که خروج نیروهای امریکایی در ماه سپتمبر "نقض آشكار" تعهد پیشین امریکا برای خروج از افغانستان تا ماه می می‌باشد.

براساس توافقنامهٔ دوحه که میان امریکا و گروه طالبان امضا شده بود، سربازان امریکایی باید تا اول ماه می افغانستان را ترک می‌کردند.

اما جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده امریکا در نظر دارد سربازان امریکایی را دقیقاً تا سالروز ۲۰ سالگی حملات یازدهم سپتمبر سال ۲۰۰۱ از افغانستان بیرون کند.

واشنگتن پوست روز گذشته این موضوع را به نقل از مقامات امریکایی آگاه از این طرح گزارش کرد و قرار است امروز جو بایدن، رییس جمهور امریکا آنرا رسماً اعلام کند.

این در حالیست که وزارت خارجهٔ ترکیه می‌گوید که کنفرانس صلح افغانستان از تاریخ ۲۴ اپریل تا چهارم ماه می در استانبول برگزار می‌شود.

در اعلامیهٔ مشترک ترکیه، قطر و ملل متحد که دیروز به نشر رسید آمده است که این کنفرانس همه‌شمول بوده و به سطح بلند میان نمایندگان جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان راه اندازی خواهد شد.

اما گروه طالبان گفته است که در صورت عدم خروج سربازان خارجی، این گروه در هیچ کنفرانسی اشتراک نخواهد کرد.

محمد نعیم، یکی از سخنگویان گروه طالبان در صفحهٔ تویترش نوشته است تا زمانیکه همه نیروهای خارجی از افغانستان بیرون نشوند این گروه "در هیچ کنفرانسی که درباره افغانستان در آن تصمیم گیری می‌شود، اشتراک نخواهد کرد."

مسکو می‌گوید که از کنفرانس مطلع شده و منتظر دعوت رسمی و معلومات بیشتر از جمله اجندای این نشست است.

XS
SM
MD
LG