لینک های دسترسی

Breaking News

غنی: در گفتگوهای صلح به مشورۀ سرتاسری نیاز داریم


محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در آستانۀ برگزاری جرگه مشورتی صلح، مشورۀ با شهروندان افغانستان را یک نیاز می‌داند و می‌گوید که باید صدای افغان‌ها در گفتگوهای صلح شنیده شود.

جرگه مشورتی صلح قرار است روز دوشنبه (۹ ثور) با حضور صدها نفر از سراسر افغانستان برای چهار روز در کابل برگزار شود.

این جرگه از سوی عبدالله عبدالله، شماری از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و برخی چهره‌های سیاسی تحریم شده و نیز روز گذشته حامد کرزی رئیس جمهور پیشین خواستار به تعویق انداختن این جرگه شد؛ اما رئیس جمهور افغانستان در مراسم گرامی داشت از بیست و هفتمین سالروز پیروزی مجاهدین می‌گوید که فردا (دوشنبه) در لویه جرگه در بارۀ صلح بیشتر صحبت خواهد کرد.

آقای غنی گفت: " ما کشور جرگه‌ها و مشوره ها هستیم، ضرورت واضح است که به مشوره سرتاسری نیاز داریم، صلح در یک روز به دست نمی‌آید."

در این مراسم که افزون بر مقام‌های ارشد حکومتی، شماری از چهره‌های جهادی و سیاسی حضور داشته اند، سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری از تحریم‌ جرگه مشورتی توسط سیاسیون انتقاد کرد و گفت که با وجود تمام مخالفت‌ها، این جرگه فردا برگزار خواهد شد.

آقای دانش افزود: " امروز نباید به نیت نیک حکومت به دید شک نگریسته شود، مهم این است که صدای مردم افغانستان در گفتگوهای صلح شنیده شود".

در همین حال، عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه حکومت وحدت ملی گفت که افغان‌ها به گذشته بر نخواهند گشت و یگانه خواست آنان صلح با "عزت و پایدار" در افغانستان است.

او همچنان افزود: " مردم صلحی می‌خواهند که در نتیجۀ صحبت میان خود افغان‌ها، دولت افغانستان و طرف مقابل (طالبان) در مورد سرنوشت آینده کشور شان در آن بحث شود و به نتیجه برسد".

با آنکه مخالفت‌ها در هفته‌های گذشته توسط چهره‌های سیاسی به ویژه مخالفان سیاسی رئیس جمهور غنی برای برگزاری لویه جرگه مشورتی افزایش یافته است؛ اما کمیسیون برگزاری این جرگه اعلام کرد که تمامی آمادگی برای برگزاری آن گرفته شده است.

به گفته این کمیسیون، بسیاری از اشتراک کنندگان جرگه مشورتی صلح از سراسر افغانستان به کابل رسیده که شمارشان نزدیک به سه‌هزار نفر می رسد.

XS
SM
MD
LG