لینک های دسترسی

Breaking News

نخستین رقابت بایسکل سواری دختران در هرات برگزار شد


این رقابت در دامنۀ یک کوه و دور از انزار عامه برگزار شد.

شماری از دختران در هرات به هدف نهادینه ساختن فرهنگ حضور زنان در ورزش برای نخستین بار رقابت بایسکل سواری بانوان را در آن ولایت برگزار کردند.

دختران ورزشکار در باغ شمیره در هرات جمع شده بودند تا با شرکت در این رقابت آنهم در یک روز بارانی، به ناهنجاری های اجتماعی در برابر زنان و دختران "نه" بگویند.

برگزار کنندگان به صدای امریکا گفتند که این رقابت نمادین بود و ورزشکاران مسافۀ حدود ۶۰۰ متر را پیمودند.

هدف این رقابت نهادینه ساختن فرهنگ حضور زنان در ورزش خوانده شد.
هدف این رقابت نهادینه ساختن فرهنگ حضور زنان در ورزش خوانده شد.

این برنامه ورزشی از سوی گروه پنج نفری "دختران مبارز" در دامنه یک کوه و بیرون از شهر هرات برای ۲۵ دختر بین سنین ۱۵ تا ۲۰ ساله برگزار شده بود.

سهبا بارکزی یکی از این دختران می گوید که به دلیل نگرش بسته مردان نسبت به فعالیت های ورزشی زنان و مصوونیت بیشتر دختران ورزشکار این مسابقه را به دور از انزار عمومی برگزار کرده اند.

بانوان بین ۱۵ تا ۲۵ سال در این رقابت شرکت داشتند
بانوان بین ۱۵ تا ۲۵ سال در این رقابت شرکت داشتند

دختران بایسکل سوار در این برنامه نیز از مردان در ولایت هرات می خواهند تا به حقوق آنان احترام گذاشته و زنان را برای حضور بیشتر در میدان های ورزشی کمک نمایند.

فعالان مدنی در هرات نیز استفاده زنان از وسایل ورزشی را یک امر مهم در صحتمندی بیشتر آنان عنوان کرده و از خانواده ها می خواهند تا با فراهم نمودن شرایط یکسان به فرزندان پسر و دختر در عرصه های مختلف جامعه، به پرورش نسلی قوی و صحتمند برای آینده افغانستان کمک کنند.

فعالان مدنی هرات از این حرکت استقبال کردند
فعالان مدنی هرات از این حرکت استقبال کردند

در جریان چند سال اخیر رشته های ورزشی بانوان در ولایت هرات رشد چشمگیری داشته است تا جاییکه هم اکنون در بیشتر از ۱۰ رشته بانوان سرگرم انجام تمرینات ورزشی می باشند.

please wait

No media source currently available

0:00 0:03:29 0:00

XS
SM
MD
LG