لینک های دسترسی

Breaking News

افزایش محصولات ۱۵ درصدی انگور در هرات


در تاکستان های ولایت هرات ۵۰ نوع انگور پرورش داده می شود
در تاکستان های ولایت هرات ۵۰ نوع انگور پرورش داده می شود

مسوولان اداره زراعت ولايت هرات از برداشت بیش از ۱۲۰ هزار متریک تُن محصول انگور از تاکستان های این ولایت در سال روان شمسی خبر میدهند که افزایش ۱۵ درصدی نسبت به سال گذشته را نشان میدهد.

همزمان والی ولایت هرات می گوید برای نخستین بار بیش از ۷۵۰۰ تُن انگور این ولایت به بازارهای پاکستان صادرات خواهد شد که میتواند تغییر مثبتی را در درآمد زارعین بوجود آورد.

به گفتۀ مقامات ریاست زراعت ولایت هرات باغداران هراتی در سال گذشته شمسی بیش از ۱۰۰ متریک تُن محصول انگور برداشت کرده بودند که امسال این رقم از مرز ۱۲۰ هزار متریک تُن خواهد گذشت.

بشیراحمد احمدی، آمر امور زراعتی ولایت، هرات می‌گوید در سال جارینزدیک به هشت هزار هكتار زمين در اين ولايت، توسط باغداران به غرس انگور اختصاص داده شده که می‌تواند تا بیشتر از ۱۵درصدمحصولات انگور افزایش را رونما کند.

آقای احمد افزدو " خوشبختانه امسال وضعیت باغداری در مجموع بسیار خوب است که مجموعاً ما ۷۶۸۰ هکتار باغات انگوری در ولایت هرات داریم که پیش بینی میشود بلندتر از ۱۲۰ هزار متریک تن انگور برداشت شود که این انگور در جریان سال های گذشته بی سابقه است و حدود ۶۰ فیصد آن به کشمش پروسس میشود و ۴۰ فیصد دیگر آن به شکل تازه در بازارهای داخلی و خارجی به فروش خواهد رسید."

بخشی از حاصلات انگور هرات به پاکستان صادر می شود
بخشی از حاصلات انگور هرات به پاکستان صادر می شود

آمر امور زراعتی ولایت هرات همچنان می گوید براساس قراردادی جدید که بین وزارت زراعت افغانستان و تجار پاکستانی به امضاء رسیده است ، امسال مقدار ۷۵۰۰ تن انگور هرات بصورت تازه به کشور پاکستان صادر خواهد شد.

محمد آصف رحیمی والی ولایت هرات نیز می گوید از آدرس صادرات انگور تاکستان های این ولایت به کشور پاکستان مبلغ ۲۳۶ میلیون افغانی عواید به دهقانان میرسد که میتواند تاثیر شگرفی در اقتصاد خانواده های آنها و رشد زراعت در این ولایت غربی داشته باشد.

آقای رحیمی گفت "این صادرات توسط شرکت های خصوصی بکمک وزارت محترم زراعت و موسسه چمپ است که هم بسته بندی معیاری میشود و توسط موترهای یخچالی تا سرحد پاکستان و بعد از آن توسط تاجران پاکستانی به داخل این کشور انتقال میشود که بسیار این موضوع سر اقتصاد دهاقین ما موثر خواهد بود."

با آنهم،شماری از دهقانان و باغداران هراتی خواستار حمایت و فراهم آوری تسهیلات بیشتر به این قشر از سوی مقام های حکومتی استند.

این دهقانان از مقام های وزارت زراعت میخواهند تا با ایجاد سردخانه های بزرگ و معیاری ، از حیف و میل شدن محصولات میوه آنها خصوصاً انگور در فصل برداشت میوه جلوگیری نماند.

در تاکستان‌های ولایت هرات نزدیک به ۵۰ نوع انگور پرورش داده می‌شوند که عمدتاً در ولسوالی‌های گذره، پشتون زرغون، انجیل و اوبه موقعيت دارند.

XS
SM
MD
LG