لینک های دسترسی

Breaking News

یونان پناهجویان غیرقانونی را در کشتی های رابری  به جبر رد مرز می‌کند


یونان گذرگاه معروف پناهجویان غیرقانونی از شمال افریقا و آسیا به اروپا است

حکومت یونان دستور تحقیقات فوری را در مورد آنچه که برخی ها آنرا جمع آوری غیرقانونی و برگشت مهاجران به دریا می نامند، داده است. یکی از این رویدادها در ویدیوی که توسط یک امدادگر اتریشی ضبط شده و اخیراً در صفحه نیویارک تایمز به نشررسیده،مستند شده است.

کارشناسان مهاجرت می گویند این ویدیو زشت ترین مدرکی است که نشا ن می دهد مقامات یونانی برای مقابله با مهاجرت غیرقانونی دست به شیوه های نادرستی زده اند.

کیریاکاس میتسوتاکیس، صدراعظم محافظه کار یونان در اولین مصاحبه اش پس از پیروزی در انتخابات هفته گذشته آنکشور گفت دستور تحقیقات فوری در مورد این حادثه را که در جزیره لسبوس مستند شده، صادر کردهاست.

اما این مقام ارشد یونان این ادعا را که گویا گارد ساحلی یونان با حمایت ضمنی اتحادیه اروپا دست به همچو اقداماتی میزند، رد کرده است.

او گفت: "می خواهم واضح و روشن بگویم، من بین این اقدام کاملاً غیر قابل قبول و تعهد ما در محدوده مقررات اروپا یی برای ردیابی و دستگیری پناهجویان در مرزهای آبی با ترکیه تفاوت قایل شده ام."

اما فیاد مولا، امداد رسان اتریشی این گفته ها را به شدت رد می کند. این امداد رسان جوان و خبرنگار آزاد، چندین مامور پولیس مرزی نقاب دار یونانی را فلمبرداری کرده است که پناهندگان را از ساحل جنوبی لسبوس جمع می کنند وآنان را دوباره در قایق های رابری به سوی ترکیه حرکت می دهند.

بر اساس گزارش نیویارک تایمز-برخی از این پناهجویان از اریتریا- اتیوپیا و سومالیا بودند و می خواستند از درگیری هادر شاخ افریقا فرار کنند. این روزنامه همچنان می گوید که یونان به طور مداوم بدرفتاری با پناهجویان را رد کرده است و حکومت این کشور تاکید می کند که بار نامتناسبی مدیریت پناهجویان تازه وارد به سوی اروپا را به دوش می‌کشد.

مولا می گوید که اقدام جمع آوری پناهجویان و برگشت دوباره آنان به آب توسط گارد ساحلی یونان از سال ها به این سو ادامه دارد.

مولا که حالا به اتریش فرار کرده است، از طریق تیلفون به صدای امریکا گفت:" برای چندین ماه آنانرا تعقیب میکردم تا اینکه در یک روز خوش شانس متوجه شدم که این کار را در کجا انجام میدهند. بعدش خودم را در آن محل آماده کردم و منتظر ماندم. مشکل است تا باور کرد که همچو اقدامی در یک کشور اتحادیه اروپا رخ می دهد اما من خودم ده ها بار آنرا دیده ام."

مقامات یونانی در گذشته به صدای امریکا گفته بودند که آنان پناهجویان را به زور رد مرز نمیکنند اما برای جلوگیری از ورود غیرقانونی پناهجویان به مرزهای یونان و اروپا به هر کاری که لازم باشد، ادامه خواهند داد.

مولا می‌گوید که اسناد او فقط نشان دهنده یک حادثه نیست، بلکه بخشی کوچکی از عملیات بزرگ حکومت یونان برای جلوگیری از ورود غیر قانونی پناهجویان به سوی یونان و بقیه اروپا را مستند می‌کند.

او گفت: " یونان به طور اوسط، در هر دو روز، دست به ربودن و اخراج غیرقانونی پناهجویان می زند. بلی، ما ثبوت یک حادثه را داریم اما صد ها مورد دیگر نیز وجود دارد ، هزاران نفر به همین طریق برگشتانده می شوند."

با این حال او گفت که در آینده نیز ویدیوهای بیشتری از آنچه را که وی اختطاف غیرقانونی و رد مرز پناهجویان نامید، با ورود سیل عظیم پناهجویان به کشورهای اروپايی، مستند خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG