لینک های دسترسی

Breaking News

آیندۀ مبهم هایتی پس از کشته شدن رییس جمهور آن کشور


هایتی که از قبل با وضعیت آشفته – از فقر شدید گرفته تا خشونت گسترده و بی ثباتی سیاسی - در تقلا بود، پس از کشته شدن رییس جمهور آن کشور با هرج و مرج بیشتری دست و گریبان شده است.

جوینیل مویز، رییس جمهور هایتی روز چهار شنبه هفتم جولای (۱۶ سرطان)‌ توسط مهاجمان ناشناس در اقامتگاه شخصی‎اش به ضرب گلوله کشته شد.

مقام‌های هایتی عهد کرده اند که عاملان این رویداد را که در آن مارتینی، همسر آقای مویز به شدت زخمی شده است، شناسایی و به کیفر خواهند رساند. خانم مویز هم اکنون در شهر میامی ایالت فلوریدای امریکا زیر درمان قرار دارد.

لیون چارلس، رییس پولیس ملی هایتی گفت که عملیات برای شناسایی و دستگیری عاملان این رویداد جریان دارد. مقام‌های پولیس هایتی گفته اند که در پی این رویداد هفت مظنون کشته و شش مظنون دستگیر شده است، اما در مورد هویت آنان و انگیزۀ این حمله معلوماتی ارایه نکرده اند.

تنها معلوماتی که تا کنون در مورد مهاجمان در رسانه ها نشر شده این است که آنان "به خوبی آموزش دیده و تا دندان مسلح" بوده و به زبان‌های "اسپانیایی و انگلیسی" صحبت می‌کردند.

افزون بر نظام خودکامه و فراز و فرود سیاسی، تورم اقتصادی، خشونت گروه‌های تبهکار، گرسنگی و کمبود مواد غذایی از مشکلات عمدۀ مردم هایتی بوده و بیش از ۶۰ درصد جمعیت آن کشور با درآمد کمتر از دو دالر در روز زندگی می‌کنند؛ کشوریکه هنوز هم نتوانسته است آسیب‌های ناشی از زلزلۀ ویرانگر سال ۲۰۱۰ و طوفان مخرب سال ۲۰۱۶ را جبران کند.

بر اساس قانون اساسی هایتی، پس از کشته شدن رییس جمهور مویز، باید رییس محکمۀ عالی آن کشور سرپرست امور می‌شد، اما وی نیز چند روز پیش در اثر ابتلا به کووید۱۹ درگذشت.

درست یک روز پیش از کشته شدن، رییس جمهور مویز تصمیم گرفته بود که اریل هنری، یک جراح اعصاب و از نزدیکان آقای مویز به جای کلود جوزف به صفت صدر اعظم به کار آغاز کند.

آقای هنری در مصاحبه با اسوشیتدپرس گفته است که صدر اعظم هایتی است و وضعیت کشورش را استثنایی و غیرقابل پیش بینی توصیف کرده است. اما در پی کشته شدن رییس جمهور، آقای جوزف که به زعم خود ادارۀ امور کشور را در دست گرفته، برای دو هفته حالت اضطرار را اعلام کرده است.

با اینحال، داکتر هنری در مصاحبه با یک رادیوی محلی هایتی گفته است که با جوزف مشکلی ندارد و افزوده است که "تنها با تصامیم شتابزده مخالف است...آنهم در زمانی که به متانت و درایت بیشتر نیاز است."

از سوی دیگر، کلود جوزف به اسوشیتدپرس گفته است که از تحقیقات بین‌المللی در مورد کشته شدن رییس جمهور مویز حمایت کرده و می‌خواهد انتخابات سرتاسری که در اواخر امسال برنامه ریزی شده بود، برگزار شود. او گفته است که با طرفداران و مخالفان رییس جمهور مقتول یکسان کار خواهد کرد. آقای جوزف گفت: "همه چیز زیر کنترول است."

XS
SM
MD
LG