لینک های دسترسی

Breaking News

آیا ماسک به پوشیدنی معمول روزمرۀ بشر مبدل می‌شود؟


پوشیدن ماسک در جوامع آسیایی طی سال‌ها امری عادی بوده است که این امر شاید به خاطر واگیری سارس، که هنوز در یادها مانده و یا برای محافظت از خود و دیگران بوده باشد.

در آغاز شیوع کروناویروس حتا شهروندان آسیایی‌تباری که ماسک بر صورت داشتند، در نقاط مختلف جهان مورد اهانت و تبعیض نژادی قرار می‌گرفتند.

به گزارش گاردین، با گذشت تنها چند هفته از همه‌گیری جهانی بیماری کووید۱۹ مردم در کشورهای غربی شروع به پوشیدن ماسک صورت کردند.

در برخی کشورها افرادی که در اماکن عمومی دهان و بینی خود را با ماسک یا دستمال نپوشانده باشند، نه تنها دیگران را در معرض خطر قرار می‌دهند، بلکه ممکن است جریمه شوند.

اکنون به نظر می رسد که پوشاندن صورت با ماسک در همه جا عادی شده باشد و با کمبود ماسک‌های صورت در بازار، میلیون‌ها نفر شروع به یادگیری طرز تهیه ماسک‌های خانگی کرده‌اند.

پوشیدن ماسک بیشتر از این که برای جلوگیری از گرفتن ویروس باشد، برای این است که فرد مبتلا، بیماری خود را به دیگران منتقل نکند.

کروناویروس از طریق ذرات کوچک لعاب دهن و ترشحات بینی که هنگام عطسه، سرفه، صحبت کردن، و حتا فاژه کشیدن در هوا منتشر می‌شود، از یک فرد به فرد دیگر انتقال می‌یابد.

ولی برخی معتقد اند که پوشیدن ماسک صورت می تواند احساس امنیت کاذب ایجاد کند.

در هر صورت، سازمان جهانی صحت پوشیدن ماسک صورت را برای پیشگیری از شیوع کووید۱۹ توصیه می کند.

XS
SM
MD
LG