لینک های دسترسی

Breaking News

امیدواری جدید؛ دوای آزمایشی کروناویروس نتایج مثبت داده است


برای اولین بار ، یک مطالعه بزرگ نشان داده است که یک داروی آزمایشی برای تداوی کروناویروس موثر واقع شده است و به گفتۀ مقام‌های امریکایی، تلاش می‌شود تا این دوا هرچه زودتر در دسترس بیماران قرار گیرد.

در یک مطالعه که بالای ۱۰۶۳ بیمار انجام شد، دیده شده که دوای "ریمدیسیویر" زمان شفایابی بیماران را ۳۱ فیصد کوتاه تر می‌کند. این دارو همچنین ممکن است مرگ و میر ناشی از این بیماری را کاهش بدهد، با اینحال به گفتۀ کارشناسان، از نتایج جزیی به‌دست آمده نمی‌توان چنین تصمیم گیری قطعی کرد.

انتونی فاوچی، رییس انستیتوت مطالعات امراض ساری ایالات متحده گفت: "چیزیکه ثابت شده اینست که یک دارو می‌تواند این ویروس را متوقف سازد...این معیاری برای معالجه خواهد بود و هر روش درمانی دیگر باید در برابر و یا همراه با ریمدیسیویر آزمایش شود."

ریمدیسیویر از طریق زرقی تجویز شده و باعث برهم زدن فعالیت انزایمی می‌شود که ویروس برای تولید مثل به آن نیاز دارد.

این دارو برای درمان بیماری‌های سارس و میرس که عامل آن انواع دیگر کروناویروس است، نیز استفاده شده بود که درصورت تطبیق آن در ابتدای بیماری، از عفونت جلوگیری شده و اعراض و علایم بیماری کاهش می‌یابد.

در حال حاضر هیچ دارویی برای معالجه کروناویروس تایید نشده است و نه هم واکسینی برای وقایۀ این ویروس وجود دارد، هرچند هم اکنون بالای کم از کم ۷۰ واکسین کووید۱۹ کار جریان دارد.

کروناویروس که در اواخر سال گذشتهٔ میلادی نخست در چین شیوع کرد، به سرعت به همه‌گیری مرگبار مبدل شد و تا کنون جان ۲۲۸۰۰۰ نفر را در سرتاسر جهان گرفته است.

XS
SM
MD
LG