لینک های دسترسی

Breaking News

مزایای ویتامین سی؛ چرا باید این ویتامین شامل رژیم روزمره باشد؟


ویتامین سی یکی از ضروری‌ترین ویتامین‌ها برای بدن بوده و مزایای بسیار زیاد صحی دارد، از تقویت سیستم ایمنی بدن گرفته تا کنترول فشار خون و مقابله با التهاب.

بر خلاف شماری از ویتامین‌ها که به گونۀ طبیعی در بدن انسان تولید می‌شود، ویتامین سی در بدن تولید نشده و باید از طریق غذا گرفته شود که بهترین منبع آن سبزیجات و میوه‌جات، به ویژه میوه‌جات ترش مثل لیمو، نارنج، توت زمینی و کیوی است.

ویتامین سی به مقدار اندک در بدن ذخیره می‌شود، از اینرو لازم است که این ویتامین همواره شامل رژیم غذایی روزمره باشد.

رهنمودهای نشر شده در وبسایت انستیتیوت ملی صحت ایالات متحده، سفارش می‌کند که زنان باید روزانه ۷۵ ملی‌گرام و مردان ۹۰ ملی‌گرام ویتامین سی را از طریق مواد غذایی دریافت کنند. هرچند برخی افراد تابلیت‌های متمم این ویتامین را نیز مصرف می‌کنند.

کاهش خطر بیماری‌های مزمن

ویتامین سی خاصیت بسیار قوی انتی‌اکسیدانتی داشته و سیستم طبیعی دفاعی بدن را تقویت می‌کند. انتی‌اکسیدانت‌ها مالیکول‌هایی اند که سبب تقویت سیستم معافیتی شده و سلول‌های بدن را در مقابل مالیکول‌های مضر که به نام رادیکال‌های آزاد یاد می‌شوند، محافظت می‌کند.

تحقیقات نشان داده است که مصرف دوامدار ویتامین سی سبب افزایش انتی اکسیدانت‌ها در خون شده و بدن را کمک می‌کند که با التهابات مقابله کند. ویتامین سی همچنین از خطر بروز بیماری‌های مزمن مثل آفات قلبی می‌کاهد.

کنترول فشار بلند خون

مصرف ویتامین سی سبب کنترول فشار خون می‌شود، لذا گرفتن آن نه تنها به افراد مبتلا به فشار بلند خون، بلکه برای همه سفارش می‌شود.

فشار بلند خون، عمده‌ترین عامل ابتلا به بیماری‌های قلبی است و آفات قلبی نیز عمده‌ترین عامل مرگ و میر انسان‌ها در جهان شناخته شده است.

یافته‌های طبی همچنان نشان داده است که مصرف ویتامین سی سبب کاهش کولسترول بدن شده و از آن طریق سلامت قلب و رگ‌ها را تضمین می‌کند.

کاهش حملات نقرس

نقرس یک بیماری نسبتاً شایع است که در سیر آن مفاصل، به ویژه مفاصل انگشت بزرگ پا، به شدت دردناک و التهابی می‌شود. در سیر این بیماری سطح یوریک اسید در خون بلند می‌رود. یوریک اسید در نتیجۀ سوخت و ساز بدن تولید شده و اگر از بدن طرح نشود، بر سطح مفاصل رسوب می‌کند.

تحقیقات طبی نشان داده است که مصرف ویتامین سی سبب کاهش سطح یوریک اسید در خون شده و از آن طریق در کاهش حملات نقرس کمک می‌کند.

جلوگیری از کمبود آهن

آهن یک عنصر مهم بوده در فعالیت‌های مهم بدن به ویژه تولید حجرات سرخ خون که مسوول انتقال اکسیجن به اعضای بدن است، نقش دارد.

گرفتن ویتامین سی، چه از طریق غذا یا متمم‌های دوایی، سبب بهبود جلب آهن در بدن می‌شود. از اینرو کسانی‌که رژیم‌های غذایی عاری از گوشت مصرف می‌کنند، باید متوجه این نکته باشند، زیرا بیشترین آهن مورد نیاز بدن انسان از طریق منابع حیوانی به ویژه گوشت گرفته می‌شود.

همچنین تحقیقات طبی نشان داده است که اخذ ویتامین سی خطر کم‌خونی‌های ناشی از کمبود آهن را کاهش می‌دهد.

تقویت سیستم معافیتی

یکی از دلایل عمده که بیشتر افراد به مصرف ویتامین سی توجه می‌کنند، نقش این ویتامین در تقویت سیستم معافیتی بدن است.

مطالعات طبی نشان داده است که مصرف ویتامین سی بدن را ترغیب می‌کند که حجرات سفید خون و سایر حجرات ضروری شامل در سیستم دفاعی بدن را تولید کند. این حجرات با مکروب‌ها مقابله کرده و بدن را محافظت می‌کنند.

ویتامین سی همچنین سبب بهبود فعالیت حجرات سفید خون شده و نیز این حجرات را در برابر مالیکول‌های مضر مانند رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند.

تحقیقات طبی ثابت کرده است که مصرف ویتامین سی سبب تسریع روند التیام زخم‌ها می‌شود و برعکس کمبود این ویتامین منجر به دیر التیام یافتن زخم می‌شود.

بهبود حافظه و تفکر

تحقیقات طبی نشان داده است که فشار اکسیداتیف و التهابات در نزدیکی مغز، نخاع شوکی و رشته‌های عصبی سبب مشکلات حافظه و تفکر و دیگر فعالیت‌های شناختی می‌شود.

اما ویتامین سی به دلیل خاصیت قوی انتی اکسیدانتی، از این حالت جلوگیری کرده و در نهایت قدرت تفکر و حافظه، را به ویژه در سالمندان، بلند می‌برد.

تحقیقات طبی نشان داده است که افراد مبتلا به اختلالات حافظه و دیگر فعالیت‌های شناختی، عموماً سطوح پایان‌تر ویتامین سی در خون خود دارند.

حتا برخی مطالعات طبی حاکی از آن است که ویتامین سی از طریق تقویت سیستم معافیتی، از ابتلا به سرماخوردگی و ریزش جلوگیری می‌کند. همچنین برخی تحقیقات نشان داده است که ویتامین سی در کاهش خطر ابتلا به سرطان و درمان تسمم با سرب نیز موثر است.

گروه

XS
SM
MD
LG