لینک های دسترسی

Breaking News

حملهٔ راکتی در سودان موجب کشته شدن دست‌کم ۱۵ غیرنظامی شد


تصویر از آرشیف صدای امریکا
تصویر از آرشیف صدای امریکا

مقامات صحت سودان روز شنبه چهارم نومبر (۱۳ عقرب) گفتند که ۱۵ غیرنظامی در خرطوم، پایتخت آن کشور،‌ پس از آن کشته شدند که راکت بر خانه‌ٔ آنها اصابت کرد.

این راکت در جریان درگیری میان اردوی سودان و شبه نظامیان آن کشور در این خانهٔ مسکونی اصابت کرده است.

یک مقام صحت که نخواست نامش در گزارش ذکر شود، به خبرگزاری فرانس پرس گفت که اجساد قربانیان این حملهٔ راکتی به شفاخانهٔ النو واقع در منطقهٔ عمران انتقال داده شده اند.

درگیری‌های مسلحانه درماه اپریل میان نیروهای وفادار به عبدالفتاح البرهان، فرمانده اردوی سودان، و محمد حمدان داگالو، رهبر شبه نظامیان گروه واکنش حمایت سریع آغاز شد.

اما تا اکنون مشخص نشده است که این راکت از سوی کدام جناح درگیری پرتاب شده است.

بر اساس پروژه آمار مکان و رویداد درگیری مسلحانه (ACLED) در نزدیک به هفت جنگ میان اردو و شبه نظامیان واکنش حمایت سریع،‌ بیش از ۱۰هزار ۴۰۰ نفر کشته شده اند.

در همین حال، ملل متحد گفته است که خشونت‌ها در سودان موجب شده است تا ۵.۸ میلیون جمعیت سودان یا در داخل آن کشور آواره شوند و یا مجبور به ترک کشورشان شوند.

در حال حاضر، نمایندگان جناح‌های متخاصم در شهر جدهٔ عربستان سعودی به سر می‌برند. عربستان سعودی و ایالات متحده میان اردو و شبه نظامیان میانجیگری می کنند، اما جنگ میان این دو جناح همچنان ادامه دارد.

کشورهای غربی، شبه‌نظامیان واکنش حمایت سریع و ملیشه‌های متحد آنرا به کشتار بر اساس قومیت در منطقهٔ دارفور متهم کرده اند. در عین حال، محکمهٔ بین المللی جرایم تحقیقات جدید را در خصوص این جرایم جنگی آغاز کرده است.

اردوی این کشور نیز متهم به ظلم و تعدی و کشتار غیرنظامیان است،‌ به شمول حملهٔ هوایی هشتم جولای که در آن در حدود ۲۴ غیرنظامی کشته شدند.

بر اساس گزارش ملل متحد، از جمله جمعیت ۴۸ میلیونی سودان،‌ ۵۰ درصد نفوس آن وابسته به کمک‌های بشری استند.

با وجود نا‌امنی، چور وچپاول و موانع اداری،‌ ملل متحد می‌گوید که توانسته است کمک‌ها را به میلیون‌ها نیازمند در این کشور برساند.

درگیری این کشور افریقایی را در هرج و مرج فرو برده و خرطوم و دیگر ساحات شهری را به میدان‌های جنگ تبدیل کرده است. به گفته ساکنان و فعالان، اعضای نیروی شبه‌نظامی واکنش حمایت سریع از زمان آغاز درگیری، خانه‌های مردم و سایر تاسیسات غیرنظامی را اشغال کرده‌اند.

علاوه بر آن، خشونت جنسی، از جمله تجاوز جنسی بر زنان و دختران، در خرطوم و غرب دارفور نیز گزارش شده است. تقریباً در تمام موارد تجاوز جنسی، نیروهای شبه نظامی واکنش حمایت سریع متهم شده اند. این گروه به درخواست‌های مکرر رسانه‌های خبری برای اظهار نظر پاسخ نداده است. قربانیان این رویداد‌ها نیز نیروهای حمایت سریع را به این جنایت متهم کرده اند.

بخشی از این گزارش از خبرگزاری فرانس پرس گرفته شده است.

گروه

XS
SM
MD
LG