لینک های دسترسی

Breaking News

دستور غنی در جنگ وردک: بر دشمن رحم نکنید


مقام‌های محلی ولایت میدان وردک می‌گویند که با رسیدن قوای اضافی به شمول نیروی کماندو، جنگ شدید میان قوای افغان و طالبان در ولسوالی جلریز آن ولایت ادامه دارد.

نبرد شدید میان طالبان و سربازان افغان در مربوطات ولسوالی جلریز از روز جمعه به اینسو ادامه دارد، اما با سقوط چندین پوستۀ امنیتی این ولسوالی، جنگ روز یک شنبه شدت بیشتر گرفته است.

نقیب‌الله حیدری، ولسوال جلریز، به صدای امریکا گفت که در آغاز قوای افغان آتش بس ده روزه با طالبان را رعایت می‌کردند، اما اکنون طیاره های قوای مسلح افغانستان مواضع طالبان را زیر آتش گرفته و به گفتۀ وی رئیس جمهور دستور داده است که "بالای دشمن رحم نشود".

وزارت دفاع افغانستان نیز گفته است که در اثر بمباردمان قوای هوایی افغان بر مواضع مخالفان "۲۵ دهشت افگن به شمول دو فرمانده آنان" کشته شده اند، اما در مورد تلفات سربازان افغان جزئیاتی ارایه نشده است.

حکومت افغانستان از ۲۷ رمضان تا روز سوم عید فطر آتش بس موقت را با طالبان اعلام کرد و سپس این آتش بس را برای ده روز دیگر تمدید کرد، اما طالبان که فقط در سه روز عید آتش بس کرده بودند، در پایان روز آخر عید از آغاز مجدد عملیات خود خبر دادند.

غلام حسین ناصری، نمایندۀ مردم ولایت میدان وردک در ولسی جرگه، به صدای امریکا گفت که کم از کم ۱۶ پوستۀ نظم عامه بدون مقاومت تسلیم طالبان شده و همه سلاح و مهمات آنان به دست طالبان افتاده است.

برخی مقام‌های محلی ولایت میدان وردک که نخواستند نام شان گرفته شود، به صدای امریکا گفتند که پرسونل کم از کم ۱۳ پوستۀ نظم عامه در ولسوالی جلریز "به دلیل اینکه طالبان از مردم ملکی به صفت سپر انسانی استفاده می‌کردند" با آغاز درگیری همراه با اسلحه و مهمات دست داشتۀ شان تسلیم طالبان شده اند.

در همین حال، عبدالرحمن منگل، سخنگوی والی میدان وردک، به صدای امریکا گفت که در اثر انفجار ماین تعبیه شدۀ مخالفان بر یک موتر مسافربری در ولسوالی جلریز، کم از کم "۱۰ مسافر ملکی کشته و زخمی شده اند."

ولسوالی جلریز در مسیر شاهراه نمبر ۲ قرار گرفته است که کابل را با ولایت های مرکزی افغانستان چون بامیان و دایکندی وصل می‌کند. این ولسوالی از دیرزمان شاهد نبردهای خونین میان طالبان و سربازان افغان بوده است.

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG