لینک های دسترسی

Breaking News

شماری از دهقانان در هرات به کشت بادرنگ در گلخانه ها رو آورده اند


شماری از دهقانان در ولایت هرات می‌گویند که کشت بادرنگ در گلخانه‌ها بدیل مناسب برای کشت کوکنار است و از حکومت طالبان می خواهند که دهقانان را در این بخش حمایت کند.

عصمت الله محمدی در گلخانهٔ خود که آنرا با سرمایه گذاری دو میلیون افغانی در مساحت ۲۰۰۰ متر مربع زمین ایجاد کرده، بادرنگ کاشته است. او از حاصلات این مزرعه در سال جاری اظهار رضایت کرده است.

محمدی به صدای امریکا گفت:"بسیار کشت خوبی است هرکس می تواند به آن رو بیاورد و از کشت کوکنار کرده خیلی بهتر است. حاصل دهی خیلی خوبی داره یک ونیم ماه می شود ما محصولات جمع آوری می‌کنیم و روزانه یک هزار کیلو بادرنگ جمع می‌کنیم هر کیلو را به ۱۸ تا ۱۹ افغانی به فروش می رسانیم."

این دهقان اما افزود که با گذشت هر روز قیمت بادرنگ در بازارها کاهش می یابد و از حکومت طالبان خواست تا زمینهٔ صادرات آن را فراهم سازد.

محمدی گفت: "کسانی که به کشت های حلال روی می آورند حکومت باید آنان را همکاری کند. به طور مثال فعلاً کود کیمیاوی خیلی گران است کشاورز توان آنرا ندارد که خریداری کند, باید دولت همکاری کند."

کارگران این گلخانه از سایر دهقانان می خواهند که با کشت های حلال زمینه کار را برای افراد بیکار در جامعه فراهم سازند.

غلام سخی رحمانی که در این گلخانه کار می‌کند از شغل‌اش ابراز رضایت کرد:"همین که پرده وگزاره ما وفامیل می شود ما خیلی خوشحال هستیم؛ خیلی از جوانا هستند که بیکار اند, وکار برای شان میسر نیست, وما که داخل همی گلخانه هستیم به شغلی که داریم خوشحالیم خیلی!"

مسوولان در ریاست زراعت ولایت هرات می گویند که از دهقانانی که به کشت های حلال رو می آورند، پشتیبانی می‌کنند.

بصیراحمد طبیب، سرپرست آمریت امور زراعتی ریاست زراعت ولایت هرات، به صدای امریکا گفت:"درین فصل؛ ما تازه به سمت برداشت محصول بادرنگ داخل شدیم, انشاءالله در هفته های آینده که خیار بیشتری به بازار عرضه خواهد شد ما نوید صادرات خیار را نیز به شما خواهیم داشت."

بر اساس آمار مسوولان اداره زراعت ولایت هرات، بیش از ۳۵۰ هکتار زمین در این ولایت به شکل گلخانه ای و در فضای باز بادرنگ کشت شده که از آن سالانه بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ تن حاصلات این زمین ها به بازار عرضه می شود.

XS
SM
MD
LG